Cam tavan bağlamında Türkiye'de kadın çalışanların sorunları: Mardin İli örneği
- Tez No: 451337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kadının çalışma hayatına girmesi; ona kimlik kazandırarak sosyal hayatta bir yer edinmesini sağlaması bakımından önemli bir skonudur. Ancak yapılan araştırmalar kadınların yoğun bir şekilde çalışma hayatına girmelerine karşın üst düzey yönetim kadrolarında yeterince yer alamadıklarını, kadınların aşamadıkları bir cam tavanın altında çalıştıkları belirtilmektedir. Cam tavan, kadınlar ile üst yönetim arasında bulunan, kadınların çalışma yaşamındaki başarılarına bakılmaksızın ilerlemelerini engelleyen, açıkça görülmeyen, aynı zamanda aşılamayan engelleri nitelendirmektedir. Bu çalışmada cam tavan sendromu kavramı ve özellikleri, Türkiye'de kadın çalışanlar önündeki engeller kapsamında cam tavan sendromunun varlığı üzerinde durulmaktadır Kadınların üst düzey yönetim pozisyonuna gelmelerindeki engeller üzerine görüş ve önerilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmaya göre elde edilen bulgular ise kişilerin yöneticilere yönelik tutumları ile cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, eğitim düzeyi arasında farklılık bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The entry of women into the working life is an important issue in order to allow her to obtain creating an identity in social life. but as a result of research women engage intensively working life but it shows that they can not be adequately represented in the management team. Therefore show that women working in a glass ceiling. Glass ceiling is described as follows , regardless of women success there are invisible barriers and vaccination barriers in front of the women's working life therefore the achievements of women being ignored and blocked progress. In this study, the characteristics of the concept of the glass ceiling syndrome focuses on the presence of women workers in Turkey under the glass ceiling syndrome obstacles. In this study it was determined to come over in the senior management position of women and it made comments and suggestions on this issue. The result of this issue there is difference between the individual's attitudes towards senior managers and age, gender, number of children, education level .