Porsuk çayında gammarus (amphipoda) türlerinin yaşam olanaklarının araştırılması
- Tez No: 45135
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
Bu çalışma, Porsuk Çayı'nda Gammarus (Amphipoda) türlerinin yaşam olanaklarının araştırılması amacı ile Eylül 1994-Ağustos 1995 tarihleri arasında yapılmıştır. Sakarya Nehri'nin büyük kollarından biri olan ve Kütahya ile Eskişehir illeri için büyük önem taşıyan Porsuk Çayı, yine bu iki şehrin kentsel ve endüstriyel atıkları ile yoğun bir şekilde kirlenmektedir. Çalışmada, belirlenen 5 istasyonda Gammarus türlerinin populasyon yoğunlukları araştırılarak, su kirliliğinin populasyon yoğunluğu üzerindeki olumsuz etkileri saptanmıştır. Araştırma sonucunda, Porsuk Çayı'nda kimyasal kirliliğin maksimum düzeyde olduğu bölgelerde yer alan II. istasyon (Kütahya Azot Fabrikaları sonrası) ve V. istasyon (Eskişehir Şeker Fabrikası ve Mezbaha sonrası) da Gammarus sp. örnekleri bulunamamıştır. Çayın su kalitesi bakımından temiz olan kesimlerinde yer alan I.,111., IV., istasyonlarda (sırası ile Kütahya Göynükören Köyü, DSİ Porsuk Barajı çıkışı ve DSİ Eskişehir Regülatörü) ise 4 mevsim boyunca yapılan arazi çalışmalarında, Gammarus sp. örnekleri tesbit edilmiştir. Bu üç istasyonda her mevsimde, m2 'deki Gammarus sp. miktarları hesaplanarak, populasyon yoğunlukları saptanmış ve üç bölgeninde Gammarus türlerinin yaşayabilmeleri için uygun biyotoplar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was realized between September 1994 - August 1995 for the purpose of investigating living conditions of Gammarus ( Amphipod ) species in Porsuk, the main brook of Sakarya River. Porsuk, which carries great importance for the cities of Kütahya and Eskişehir, is heavily polluted by both the home and industrial wastes of both cities. In this study, at five stations, the population frequencies of Gammarus species were investigated and it was found that water pollution had negative effects on the frequency of Gammarus population. At the end of the study, no samples of Gammarus sp. were observed at station II. (aftermath Kütahya Nitrogen Factory ) and station V. (aftermath Eskişehir Sugar Factory and Slaughter house ). Both stations were situated in the most polluted areas of Porsuk. On the other hand, at stations L, III., IV. (Göynükören Village, Kütahya; downstream of the Porsuk Dam and Eskişehir regulator respectively), where the water was clean, examples of Gammarus sp. were observed in four seasons during which the research was done. At these three stations, by calculating the amount of Gammarus sp. in m2 in each season, frequency of population was determined and it was observed that in all these three areas there were appropriate biotops upon which Gammarus sp. could live on.