Kentsel dönüşümün sosyo-ekonomik boyutları (Diyarbakır örneği)
Socio-economic dimensions of urban transformation (Diyarbakir sample)
  1. Tez No: 451358
  2. Yazar: MEHMET KORKMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kentsel dönüşümün kuramsal yönlerinin tarihsel süreç içerisinde geçirdiği değişimlerle ele alan ve irdeleyen bu tezde, genel geçer kuramsal perspektiflerden yaralanılarak Diyarbakır kenti için yapılması planlanan ve sürdürülen kentsel dönüşüm uygulamalarının sosyal problemler çerçevesinde ele alınması amaçlanmıştır. Bunun için kent ve kentsel dönüşüm kuramları ve kavramları özetlenip söz konusu kuramların ve uygulamaların sosyal, kültürel ve ekonomik değişimlerden nasıl etkilendikleri ve kentsel dönüşümün ne gibi yeniliklerle kuramsal hayatına devam ettiği açıklanmaya çalışılıp dünyadan ve Türkiye'den kentsel dönüşüm örneklerine yer verilmiştir. Böylece faklı kent ve ülkelerdeki uygulamalarla bağlantısı tesis edilmeye çalışılan Diyarbakır evreni, sosyolojik ilkelerle açıklanabilmesi adına seçilen örneklem, Alipaşa-Lalebey Kentsel Dönüşüm Projesi'nin uygulanan ilk ayağı olan Alipaşa 1. Etap, kentsel dönüşümün doğurduğu sosyal problemlerin tespiti için derinlemesine gözleme tabi tutulmuştur. Kuramsal ve yöntemsel çalışmalar aracılığıyla elde edilen sonuç, kentsel dönüşümün özünde, gerek Türkiye'de gerekse de gelişmiş ülkelerde ortaya çıkardığı sosyolojik süreç ve durumların Diyarbakır ili içinde geçerli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the theorical sides of urban transformation related to its changes during historical process. In this thesis, by benefiting from mainstream theorical perspectives, it is intented to address the planned and ongoing urban transformation aplications for city of Diyarbakir in the context of social problems. Therefore city and urban transformation theories and consepts are summarized and it tried to clarify how the mentioned theories and applications are affected by social, cultural and economical changes and also by which innovations the urban transformation goes on its theorical context. So the urban transformation samples are given from the world and Turkey. Therefore Diyarbakir sample is tried to relate with the applications in different cities and countries. To explain by sociological principles, the selected sample Alipaşa Stage 1, the first applied process of Alipaşa-Lalebey Urban Transformation Project, is subjected to indepth observation to identify social problems engendered by urban transformation. The resultsobtained through theorical and methodological studies is that urban transformation has revealed some sociological processes and situations both in Turkey and the developed countries, there are acceptable similarities and compatibilities for city of Diyarbakir, as well.