Kentsel dönüşüm projelerinin, kent sakinlerinin güvenlik ve sosyal yaşama bakış açıları üzerindeki etkileri: Kuzey Ankara girişi kentsel dönüşüm projesi örneği
Effects of urban transformation projects on city residents' perspectives on security and social life: case of Northern Ankara entrance urban transformation project.
- Tez No: 998731
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kentlerde yaşanan hızlı nüfus artışı, plansız yapılaşma, mekânsal bozulmalar ve afet riski taşıyan yapı stokunun yaygınlaşması, kentsel dönüşüm uygulamalarını zorunlu hale getirmiştir. Kentsel dönüşüm projeleri çoğunlukla fiziksel çevrenin yenilenmesine odaklansa da bu süreçlerin kent sakinlerinin sosyal yaşamı ve güvenlik algıları üzerindeki etkileri de önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu çalışma, kentsel dönüşüm projelerinin bireylerin güvenlik algıları ile sosyal yaşama yönelik bakış açıları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kuramsal bölümünde kentsel dönüşüm kavramı, tarihsel gelişimi ve Türkiye'deki uygulamaları ele alınmış; kentsel dönüşümün sosyal yaşam ve güvenlik algısı üzerindeki etkileri literatür çerçevesinde değerlendirilmiştir. Uygulama alanı olarak Ankara'da yürütülen Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi seçilmiş ve bu kapsamda projenin mekânsal, sosyal ve sosyo-ekonomik boyutları incelenmiştir. Çalışmanın alan araştırması bölümünde, Ankara'da ikamet eden bireylerin kentsel dönüşüm projelerine yönelik güvenlik algıları ile sosyal yaşama ilişkin değerlendirmeleri anket yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiş ve bu doğrultuda katılımcıların algılarının demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma bulguları, kentsel dönüşüm projelerinin fiziksel iyileşmenin yanı sıra güvenlik algısı ve sosyal yaşam üzerinde de belirgin etkiler oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, kentsel dönüşüm politikalarının sosyal boyutunun dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth, unplanned urbanization, spatial deterioration, and the increase in buildings exposed to disaster risks have made urban transformation practices inevitable in contemporary cities. Although urban transformation projects primarily focus on the physical renewal of urban environments, their impacts on residents' social life and perceptions of safety constitute an important area of research. This study examines the effects of urban transformation projects on urban residents' perceptions of security and social life. Within the theoretical framework of the study, the concept of urban transformation, its historical development, and its implementation in Türkiye are discussed, with particular emphasis on the social and security-related dimensions of transformation processes. The North Ankara Entrance Urban Transformation Project was selected as the case study area, and the spatial, social, and socio-economic dimensions of the project were examined in detail. The empirical part of the study is based on a field survey conducted among individuals residing in Ankara. Data were collected through a questionnaire designed to measure participants' perceptions of safety and social life with respect to urban transformation projects. The data obtained were analyzed using statistical methods, and differences in perceptions were examined across various demographic characteristics. The findings indicate that urban transformation projects have significant effects not only on the physical environment but also on residents' perceptions of security and patterns of social life. In this respect, the study emphasizes the necessity of incorporating social dimensions into urban transformation policies and contributes to the literature by highlighting the importance of considering residents' perceptions in the planning and implementation of urban transformation projects.