Bazı atıksu çamurlarının ve endüstriyel atıksuların havasız ortamda (anaerobik) çürütülebilirliklerinin incelenmesi
Investigations of anaerobic treatability of some wastewater sludges and ındustrial wastewaters
  1. Tez No: 45139
  2. Yazar: NEŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ERCENGİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Yüksek miktarda organik madde içeren atıksuların arıtımında anaerobik arıtım aerobik arıtıma göre daha ekonomiktir. Eskişehir Şeker Fabrikası şlempeyi kullanarak yan ürün olan konsantre şlempe ve gübre olarak K2SO4 (potasyum sülfat) elde etmektedir. K2SO4 gübresinin elde edildiği tesisten çıkan tek atık buharlaşmadan kaynaklanan kondensattır. Kondensatm organik madde içeriği alıcı ortama verilemeyecek kadar yüksektir. Bu araştırmada mezofilik koşullarda (35°C) kesikli sistemde ve anaerobik akışkan yataklı kolonda kondensatm anaerobik olarak arıtımı inelenmiştir. Giriş ve çıkış akımında belirlenen parametreler Standart Metodlarda (Standart Methods, 1985) tanımlanan tekniklere göre analiz edilmiştir. Bu parametreler pH, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ5), askıda katı madde (AKM), toplam azot (TN) ve toplam fosfordur. İlk olarak laboratuvar ölçekli reaktör KOÎ'si 3940 mg/1 olan kondensatla 0,127; 0,254; 0,280 kg KOÎ/(m3.gün) yükleme hızlarında beslenerek kullanılmıştır. İkinci olarak KOİ' si 7576 mg/1 olan kondensat 0,488 kg KOİ/(m3.gün) yükleme hızında beslenmiştir. Bu deneyler sırasında % 94' e ulaşan KOİ giderimi elde edilmiştir. Akışkan yatak deneylerinde mikroorganizmaların tutunması için bir kaç tip destek maddesi ve dört değişik pompa kullanılmıştır. Akışkanlaşma sağlanmasına rağmen yeterli KOİ giderimine ulaşılamamıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: anaerobik arıtım, anaerobik çürütme, şlempe, kondensat.
Özet (Çeviri)
Anaerobic treatment is more economic than aerobic treatment for treatment of high strength wastewaters Eskişehir Sugar Factory treating vinasse to obtain K2S04 as a fertilizer and concentrated vinasse as a by product. The only waste leaving the treatment facilities is the condensate. Condensate contains organic matter more less than vinasse, but its organic matter content is still high to discharge receiving water. In this study, anaerobic treatment of condensate in mesophilic conditions (at 35°C) using a batch system and fluidized bed reactor was examined. The parameters determined in both influent and effluent are analysed according to the techniques described in Standart Methods (Standart Methods, 1985). The evaluated parameters were pH, chemical oxygen demand (COD), biological oxygen demand (BOD5), suspended solids (SS), total nitrogen (TN) and total phosphorus (TP). First, a bench scale reactor was used feeding with condensate which had 3940 mg/I COD at 0,127; 0,254; 0,280 kgCOD/(m3.day) organic loading rates. Second condensate feed had 7576 mg/1 COD and has been applied 0,488 kgCOD/(m3.day) organic loading rate. For the fluidized bed experiments, several types of support materials for the microorganisms and four different pumps were used; although good fluidization was achieved, but sufficient COD removal was not obtained.KEYWORS: Anaerobic treatment, anaerobic digestion, vinasse, condensate.