Vorteks pompalarında çark kanatlarına ilave edilecek kanatçıklarla pompa performansının iyileştirilmesi
The Improvement of the performance in vorteks pumps by means of winglefs on the impeller blades
- Tez No: 45140
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
IV ÖZET Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Bölümlerde sırasıyla önce teorik araştırma yapıldı. Daha sonra gerçekleştirilen dizayn ve deneylerle optimum çözümler araştırılmıştır. Çalışmanın amacı dizayn edilen bir vorteks pompasında verim iyileştirme olduğundan, çalışmada sırasıyla verimi etkileyecek konular hakkında detaylı bilgiler verilerek işe başlanmıştır. Yörünge etrafındaki hareketler ve hidrodinamiksel denklemleri takiben farklı akışlarda enerji denklemleri ve sirkülasyon akışı tanıtılmıştır. Çalışmada ayrıca vorteks oluşumu ve basınç değişimleri incelenerek vorteks pompalarının çalışma şartlan ve verim analizi için pompa çarkı ve vorteks odasındaki akış şekilleri araştırılmıştır. Verimin iyileştirilmesi için gerçekleştirilen konstrüksiyonla çark kanatlarında, çark arka örtüsüne paralel olmak şartıyla kanatlara ilave edilen örtülerle ulaşılan debi, manometrik yükseklik (basma yüksekliği) ve sonuçta verim değerleri mukayese edilerek optimum çözüme gidilmiştir. Deneylerle ulaşılan verilerde ilave örtünün, kanat genişliğinin, dönüş hızının ve kanat giriş ve çıkış açılarının pompa verimine etkileri açıklığa kavuşturulmuştur. ANAHTAR KELİMELER Hidrolik Malana, Vorteks Pompası, Akış Modeli, İçersinden Akış, Sirkülasyon Akış, Pompa Verimi, Çark Geometrisi, Gövde Geometrisi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since the aim of the study is improvement of the efficiency of a vortex pump, initaly detailed knowledge for the matter has been given with circular movements around the paths and hydrodynamic, energy equations and different flows and re-circulation flows has been introduced. There two sections in the thesis, one being the theoretical investigations and second being the design and tests fullfilled. Beside all, flow patterns in the analysis of efficiency and working conditions with investigations of pressure variations and vortex occurance had been given. In order to achieve optimum efficiency values with additional parts to blades parallel to the back shroud, new discharge, manometric head and efficiency values has been discussed. KEYWORDS Hydraulic Machine Pump Performance Vortex Pump Casing Geometry Internal Flow Impeller Geometry Re-circulating Flow Flow Model