Antecedents and consequences of brand love: The interplay between the self, engagement and attachment consequences
Marka aşkının öncülleri ve sonuçları: Benlik imajı, adanmışlık ve bağlılık sonuçları arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 451398
  2. Yazar: ASLI KUŞÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM HESAPÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma sunulan kapsamlı kuramsal model doğrultusunda hedonik, fonksiyonel ve sembolik marka faydalarının müşterinin marka aşkına etkisini ve marka aşkının marka adanmışlığı, tavsiye, bağlılık ve prim fiyat ödeme isteği ile olan karmaşık ilişkisini geniş ürün kategorisi ve örneklem kullanarak inceleyerek müşteri-marka ilişkilerine kuramsal olarak katkıda bulunmayı hedeflenmektedir. Çalışma sonucunda müşterilerin marka ile ilişkilendirdikleri farklı faydaların marka aşkı yaratabileceği iki yol belirlenmiştir. Birincisi, hedonik faydalar ile desteklenen zihinsel marka-müşteri kimliği değerlendirmesi sonucunda müşteri-marka bütünleşmesi ve marka aşkının oluşması. İkinci yol ise, sembolik ve fonksiyonel faydaların marka aşkına direkt etkileridir. Buna ek olarak, sonuçlar marka aşkının duygusal ya da davranışsal adanmışlıktan ziyade bilişsel adanmışlık üzerinde daha etkili olduğunu göstermektedir. Marka aşkı ve marka adanmışlığının tavsiye, bağlılık ve prim fiyat ödeme isteği üzerine tesirini incelediğimizde ise marka aşkının tavsiye ve bağlılığı yüksek oranda etkilediği; davranışsal adanmışlığın ise prim fiyat ödeme isteği üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ürün kategorisi bazında ilişkilerin gücü açısından farklılıklar saptanmıştır. Sonuçlarımız sunduğumuz kapsamlı model neticesinde müşteri-marka ilişkisini inceleyen literatürü kuramsal olarak güçlendirmiş ve müşterileri ile güçlü ilişkiler kurmak isteyen marka yöneticilerine katma değer sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The current study contributes to research and theory in marketing by presenting a holistic framework to analyze the effects of brands' hedonic, functional, and symbolic resources on brand love and its complex mechanisms with brand engagement, loyalty, word-of-mouth and willingness-to-price-premium using a large array of product categories and a large sample of consumers. In terms of consumer–brand relationships we extend theory by identifying two routes for brand love creation based on the type of primary benefit consumers associate with the brand: one goes through a cognitive consumer-brand identity evaluation and integration leading eventually to love; and here the hedonic positioning of the brand plays a role. The second way is when consumers develop feelings towards brands directly through symbolic and functional experiences. Product category differences influence the effects' strengths. As a second contribution, our findings indicate that cognitive brand engagement and brand love are closely linked to each other. We also find a moderate connection between affective engagement and brand love, but not for behavioral engagement. Lastly, we observe that considering the influence of brand love and engagement on word-of- mouth, loyalty, and willingness-to-price-premium, brand love is a stronger predictor for word-of-mouth and loyalty, whereas it is behavioral engagement for willingness-to-price-premium. Our findings enhance both theory on consumer-brand relationships over the delineated holistic framework and provide implications for practitioners to create and maintain strong, committed relationships with their consumers.