An odyssey of discovery: Critical literacy in an English preparatory class
Bir keşif macerası: İngilizce hazırlık sınıfında eleştirel okuryazarlık
- Tez No: 451399
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu tez bir üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulundaki bir sınıfında iki İngilizce öğretmeni ve on sekiz öğrencinin Eleştirel Okuryazarlık (EO) deneyimlerini araştırmaktadır. EO, eğitimle yoluyla sosyal değişime odaklanmaktadır. İngilizce Dili Eğitimi bağlamında, EO yabancı dil eğitimi yoluyla meydana çıkan bireysel ve sosyal dönüşümü hedefler. İngilizce Dili Eğitimi açısından EO ilgili yazında yeterince araştırılmamış bir konudur; bu yüzden de özellikle Türkiye'de bu tez önem kazanmaktadır. Sonuçlar hem EO hem de İngilizce Dili Eğitimi pratiklerine ve araştırmalarına önermeler oluşturmaktadır. Bu araştırma derinlemesine veri toplama yöntemiyle anketler, saha notları, gözlemler, belgeler ve görüşmeler gibi birçok kaynaktan yararlanarak yapılan yorumsal nitel bir çalışmadır. Tezde, tematik veri analizi kullanılmıştır. Analizden İngilizce dil sınıfında öğretmenlerin EO'yu nasıl uyguladıkları, EO'nun İngilizce öğretimi açısından nasıl bir potansiyel taşıdığı ve sağladığı katkılar; ve en son olarak da İngilizce Dili Eğitimi'nde EO uygulanışının nasıl sosyal dönüşümler ve farkındalıklar yarattığına dair temalar ortaya çıkmıştır. Bu araştırmadan birçok pedagojik sonuç çıkmaktadır. Söz konusu öğretmenler ders öğretilerinde EO'yu takip ederken, öğrenci deneyimlerinin gereken değeri görmesini sağladılar ve bilgiyi beraber oluşturup, yeniden tanımlayıp, karşılıklı tartıştılar. Öğrenciler kendi hayatları ile ilgili daha geniş toplumsal meseleleri ve daha geniş çerçeveleri analiz etme imkânı bulduğu için dil öğrenme de nitelikli hale geldi. Öğrenciler ve öğretmenler egemen ideolojilerin onları ders kitapları yoluyla nasıl konumlandırdığının, meselelerin yazar, görseller ve metinlerle nasıl normalleştirildiğinin farkına vardılar. Öğrenciler çok yönlü gerçekliklerle yüzleştiler, kendi çelişkilerini ve karşılaştıkları güçlükleri önlerine koydular ve kendi fikirleriyle, projeleriyle ve çalışmalarıyla daha geniş ve derin bir seviyede çok yönlü perspektiflerle meselelere yaklaşmaya başladılar.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the experiences of two English language teachers and eighteen students through Critical Literacy (CL) in a class at a School of Foreign Languages in Turkey. CL focuses on social change through education. In the context of English language teaching (ELT), it pursues personal and social transformation through foreign language education. CL in ELT is an under-investigated subject in the relevant literature, which makes this thesis a significant case, especially in Turkey. The findings provide implications for both CL and ELT practices and research. This research is an interpretative qualitative study which consists of an in-depth data collection from multiple sources of information, including questionnaires, field notes, observations, documents and interviews. Thematic data analysis is employed. The themes that emerged from the analysis are how teachers implemented CL in their English classrooms; what the potential and contribution of CL to English language teaching and learning is; and finally what kind of social transformations and awarenesses occurred during the implementation of CL in ELT. The pedagogical contributions of the study are manifold. When these teachers followed CL in their teaching practice, they ensured that students' experiences were valued and they sought to negotiate, redefine and co-construct knowledge with their students. Language learning was enhanced because students were given the chance to analyze broader social issues that are relevant to their lives and to wider contexts. The students and the teachers became aware of how dominant ideologies position them via the textbooks and how issues are normalized through the voice of the author, visuals and texts. Students encountered multiple realities and observed their own dilemmas and challenges and they were involved in their ideas, projects and studies in a broader and deeper level with multiple perspectives.