Characteristics and functions of self-defining memories in restrained eaters
Yeme davranışını kısıtlayan kişilerde benlik-tanımlayıcı anıların özellikleri ve işlevleri
- Tez No: 451408
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, yeme davranışını kısıtlayan katılımcılarda benlik-tanımlayıcı anıların (BTA) özelliklerini yeme tutumlarına göre araştırmaktır. Bu amaçla BTA'ların, özgüllüğü, bütünlüğü, duygusal değeri ve işlevi (benlik, sosyal, ve yönlendirici işlevi), depresyon ve aleksitimi kontrol edilerek analiz edildi. Katılımcılar, Yeme Bozukluğu Anketi'nden aldıkları puanlara göre yüksek/düşük yeme bozukluğu gruplarına ayrıldılar. Her katılımcı üç BTA hatırladı. Benlik tanımlayıcı anıların özelliklerinin temel etkisi bulunmadı. Yüksek ve düşük yeme bozukluğu olan gruplar arasında, anıların içeriği, özgüllüğü, duygu değeri ve bütünlüğü açısından da bir fark bulunmadı. Öte yandan gruplar, benlik tanımlayıcı anıların işlevi açısından farklılaştı. İlk olarak, yemek yeme davranışı hakkında az endişe eden grubun anılarındaki yönlendirici işlev puanları, yemek yeme davranışı hakkında çok endişe eden grubun puanlarından daha yüksek çıktı. İkinci olarak, beden şekli hakkında az endişe eden grubun üç anıya ait ortalama benlik ve yönlendirici işlev puanları, beden şekli hakkında çok endişe eden grubunkinden yüksek çıktı. Sosyal işlev puanları açısından ise bunun tersi bir sonuç gözlendi: Beden şekli hakkında çok endişe eden grubun sosyal işlev puanları hem üç anının ortalamasında hem de ilk benlik tanımlayıcı anıda, beden şekli hakkında az endişelenen grubunkinden yüksek çıktı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study was to investigate the characteristics and functions of self-defining memories (SDM) in restrained eaters in terms of eating attitudes. To this end the content, specificity, integration, emotional valence and functions (self, social and directive) of SDMs were analyzed by controlling for depression and alexithymia. Participants were divided into low- and high groups according to their Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q) scores. Each participant retrieved three SDMs. No main effect was found in SDM characteristics. There was also no difference between groups with low- and high groups in terms of content, specificity, emotion, and integration of memories. On the other hand, groups were different in terms of the functions of SDMs. First, low eating-concern group had higher scores for directive function than the high eating group for their first SDMs. Secondly, low shape-concern group had higher average (of three SDMs) self and directive function scores than high group. Finally, we observed a reverse pattern for average social function scores; high shape concern group had higher social function scores for both average and first SDMs.