Examining frequently and rarely shared self-defining memories
Sıkça ve nadiren paylaşılan benlik tanımlayıcı anıların incelenmesi
  1. Tez No: 888878
  2. Yazar: ESRA KARDELEN YÖYEN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ İZZET TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Otobiyografik deneyimleri başkalarıyla paylaşmak, geçmiş olayların önemini anlamak ve onlardan anlam çıkarmak için önemli bir araç görevi gören yaygın bir uygulamadır. Deneyimleri yeniden anlatma eylemi, bireylerin duygusal tepkilerini yeniden değerlendirmelerine yardımcı olmakla birlikte bu olayların benlikleriyle bütünleşmesini de kolaylaştırır. Bu çalışma özellikle benlikle yakından ilgili ve kişisel önemi oldukça yüksek olarak karakterize edilen benlik tanımlayıcı anılara odaklanmaktadır. Bu çalışma, başkalarıyla sıklıkla ve nadiren paylaşılan benlik tanımlayıcı anıları; içerdikleri anlam, yerine getirdikleri işlevler (benlik, sosyal ve yönlendirici), kişinin benliği için merkeziliği, bunlara atfedilen fenomenolojik özellikler (örn., duygusal yük, önem) ve anı içeriği (örn., ilişki, başarı) açısından karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Sonuçlar, nadiren paylaşılan benlik tanımlayıcı anıların, sık paylaşılanlara göre daha fazla anlam içerdiğini ve duygusal açıdan daha olumsuz olduğunu ortaya koymuştur. Buna rağmen, nadiren paylaşılan anıların bireylerin hayatında referans noktası görevi gördüğü gözlemlenmiştir. Bunun yanında, başkalarıyla sıklıkla paylaşılan anılar nadiren paylaşılanlara kıyasla başarı ve günlük hayatta keyif alınan deneyimler gibi anı içerikleri daha çok barındırmaktadır. Ek olarak, sıklıkla paylaşılan anıların ağırlıklı olarak sosyal işlevlere hizmet ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sharing autobiographical experiences with others is a common practice that serves as a crucial tool for understanding the significance of past events and deriving meaning from them. The act of telling experiences not only helps individuals reassess their emotional responses but also facilitates the integration of these events into their self. The present study specifically focuses on self-defining memories (SDMs), which are characterized by their self-relevance and importance. This study aims to comparatively examine frequently and rarely shared SDMs on meaning they involve, the functions (self, social, and directive) they fulfill, their centrality to one's identity, phenomenological characteristics (e.g., valence, importance) and content (e.g., relationship, achievement) attributed to them. Results revealed that rarely shared SDMs contained more meaning making compared to frequently shared ones and were emotionally more negative. Despite this, they served as reference points in individuals' life. Regarding memory content, frequently shared memories predominantly revolved around achievements and recreational events, whereas rarely shared memories exhibited greater content variability. Additionally, frequently shared SDMs predominantly served social functions and were shared within group settings.