Time perspective and self-defining memories: Individual differences in time perspective and characteristics and functions of self defining memories and relationship with goals
Zaman perspektifi ve bellek tanımlayıcı anılar: Zaman perspektifinde kişilerarası farklılıklar ve benlik tanımlayıcı anıların fenomenolojik ve işlevsel özellikleri ve hedeflerle ilişkisi
- Tez No: 652582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT AKIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı zaman perspektifi ile a) benlik tanımlayıcı anıların özellikleri arasındaki ilişkiyi; b) benlik tanımlayıcı anıların işlevi arasındaki ilişkiyi; c) temel psikolojik ihtiyaçlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun yanında temel psikolojik ihtiyaçların zaman perspektifi ile benlik tanımlayıcı anılar arasındaki ilişkide aracılık rolü olup olmadığını incelemektir. 150 kişiden oluşan katılımcı grubu ilk olarak benlik tanımlayıcı olan bir anılarını bildirdiler ve bu anıyı anı özellikleri açısından ve işlevleri açısından değerlendirdiler. Daha sonra katılımcılar zaman perspektifleri ve temel psikolojik ihtiyaçlarının doyumu açısından değerlendirildiler. Bunun yanında kendilerine yöneltilen açık uçlu bir soru ile hedeflerini belirttiler. Sonuçların zaman perspektifinin benlik tanımlayıcı anıların özellikleri ve işlevleri ile ilişkileri olduğu iddiasını desteklediği söylenebilir. Bunun yanı sıra, sonuçlar temel psikolojik ihtiyaçların doyumunun zaman perspektifinin benlik tanımlayıcı anıların kalitesiyle ilişkisinde aracı etkisi olabileceğini gösterdi. Bu çalışma, zaman perspektifi ile benlik tanımlayıcı anıların özellikleri ve işlevlerine dair literatürde bilinen ilk çalışma olması ve temel psikolojik ihtiyaçların zaman perspektifi ile benlik tanımlayıcı anılar arasındaki ilişkiye aracılık özelliğini inceleyen ilk çalışma olması açısından farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the relationship between individual differences in time perspective and a) characteristics of self-defining memories; b) functions of self-defining memories; c) satisfaction of basic psychological needs. In addition, we wanted to examine if there is a mediating role of basic psychological needs on the relationship between time perspective and autobiographical memory. A sample of 150 adults (116 women, 34 man) were administered Self-defining Memory Task (Singer and Moffit, 1991-1992), Autobiographical Memory Questionnaire (AMQ, Rubin, Schrauf, and Greenberg, 2003), Thinking About Life Experiences Scale (TALE-R, Bluck and Alea, 2011), Zimbardo Time Perspective Inventory (ZTPI; Zimbardo and Boyd, 1999), Basic Psychological Needs Scale (BPNS, Deci & Ryan, 2000; Gagné, 2003) and asked to report their current goals for exploratory purposes. Results indicated that there were correlations between time perspective and a) self-defining memory characteristics; b) self-defining memory functions, c) basic psychological needs. In addition, mediation analysis indicated that for autonomy mediated the relationship between Past Negative time perspective and overall characteristics of self-defining memories. The results indicate preliminary findings regarding the indirect effects of the need satisfaction on the relationship between time perspective and characteristics of self-defining memories.