The role of the private employment agencies in the making of employability in Turkey
Özel istihdam bürolarının istihdam edilebilirlik yaklaşımının kurulmasındaki rolü
- Tez No: 451415
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BUĞRA KAVALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tez özel istihdam bürolarının istihdamın bireyselleştirilmesine üret-tiği normlarla katkıda bulunduğunu savunur. Özel istihdam bürolarının ortaya çıktığı zaman aynı zamanda“istihdam edilebilirlik”yaklaşımının işsizliğe çare olarak sunulduğu ve iş hayatında sosyal becerilerin önem kazandığı bir dönemdir. Bu kapsamda özel istihdam bürolarının kurumlarla gerçekleştirdiği işbirlikleri, kullandığı araçlar ve işe alım kararlarını verme biçimleri incelenmiştir. Özel istihdam büroları işsizleri kendi işsizliğinden sorumlu kılacak şekilde“işsiz”ve“istihdam edilemez”tanımlarının tekrar kurulmasına katkıda bulunur. İş arayanların davranış karakteristiğini ölçme hizmeti veren özel istihdam kurumları kimin işe alınmayacağını belirler ve iş arayanların iş arama stratejilerini etkiler. Özel istihdam büroları adayların emek pazarındaki pozisyonunu belirler, işsizliğin çalışanların sorumluluğu olarak yönetilmesine katkıda bulunur ve çalışan karakte-rinin oluşumu için normlar üretir. Bu tez Türkiye'deki eleştirel yönetim çalışmalarına katkıda bulun-mayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This dissertation argues that private employment agencies have con-tributed to the individualization of employment with norms they have created through their practices. Employability is considered to be a panacea for unemployment, and social skills have become central for employment in the context that private employment agencies have ap-peared. The cooperation of private employment agencies with institutions, the tools used, and the judgments made regarding employment by the agencies are examined in this scope. Private employment agencies participate in a redefinition of the unemployed and the unemployable that holds employees responsible for their unemployment. A measurement of the behavioral characteris-tics of job seekers provided by private employment agencies deter-mines who to exclude from the labor market affecting the job seeking strategies of employees. Private employment agencies determine the position of a candidate in the labor market, contribute to the manage-ment of employment as an individual matter of workers, and create norms for employee character formation. The dissertation aims to contribute to critical management studies in Turkey.