The role of government and private sector in reducing unemployment
İşsizliğin azaltılmasında hükümet ve özel sektörün rolü
- Tez No: 445733
- Danışmanlar: PROF. DR. REHA SAYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, işsizliğin azaltılması bakımından devletin rol ve etkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Devletlerin başlıca görevlerinden bir tanesi, ekonomik performansın geliştirmeye çalışmaktır. Devlet, son zamanlarda toplumdaki en temel sorunlardan bir olan işsizliğe ilişkin olarak, bir dizi politika aracılığıyla işsizliği yönetmek ve işsizlik oranını olabildiğince düşük seviyede tutmak için çaba sarf etmektedir. Devletler, öncelikle çalışanların becerilerini geliştiren ve mesleki hareketsizliği azaltan politikalar geliştirmelidir. Devlet politikaları, işsizlere beceri ve gerekli eğitim ve desteği sağlamanın yanı sıra iş bulma çabalarını da desteklemelidir. Yapısal işsizlik, çalışanların mesleki anlamda hareketsiz hale gelmelerinin bir sonucudur. Çalışanların eğitim ve öğretimlerinin geliştirilmesi, insan kaynaklarını ve insan sermayesini artırıp geliştirmekte ve bu vesile ile ekonomide ortaya çıkan yeni işleri bulma hususunda çalışanlara daha yüksek şans sağlar. Devlet, ayrıca istihdam talebi seviyesini yükseltmek amacıyla makro-ekonomik politikalar da uygulayabilir. Bu politikalar, daha düşük faiz oranlarını kapsayabilir. Ayrıca, yabancı kurum ve firmaların, ekonomiye yatırım yapmalarını destekleyebilir. Devlet ayrıca çeşitli tazminat ve vergi iyileştirmeleri de sağlayabilir. Eğer işsizlik yardımlarının reel değeri, asgari ücretin oldukça aşağısında ise, işsizlik maaşlarının reel değerini düşürmek, istihdam artışı bakımından bir inisiyatif sağlayabilir. Devlet, son olarak, istihdam için mali yardım sağlayabilir. Uzun dönemli işsizleri alan şirketlere yapılacak olan finansal yardım, bu şirketlerin, işgüçlerini artırmaları için bir teşvik olabilir. Sorunun temeli: Son zamanlarda birçok ülke, işsizlik sorunu ile mücadele etmektedir. Devletlerin uyguladığı yüksek vergi oranlarından dolayı ortaya çıkan işsizlik sorunu, devletler için çok büyük bir sorun halini almış durumdadır. Bu araştırmanın önemi: A. İşsizliğin düşürülmesi bakımından devlet yeteneğinin açıklığa kavuşturulması, B. İşsizliğin düşürülmesinde devletin uyguladığı politikaların araştırılması, C. Sağlanan eğitim ile insan sermayesi ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, D. Devletin finansal destek/yardımının açıklığa kavuşturulması. 1. Katılımcıların demografik profilleri nedir? 1.1. Yaş, 1.2. Cinsiyet, 1.3. Medeni Hal, 1.4. Hizmet Süresi, 1.5. Pozisyon. 2. İşsizlik oranının düşürülmesinde devlet ve özel sektörün rolü nedir? 3. İşsizlik oranının düşürülmesinde devlet ve özel sektör rolleri hangi seviyededir? 4. Cinsiyete göre işsizlik oranının düşürülmesinde devlet ve özel sektör rolleri açısından bir fark söz konusu mudur? 5. Yaş durumuna göre işsizlik oranının düşürülmesinde devlet ve özel sektör katılımcılarının rolleri açısından bir fark söz konusu mudur? 6. Devlet ve özel sektör katılımcılarının, işsizlik oranının düşürülmesindeki rolleri hususundaki etki değerlendirmeleri nelerdir? 7. Devletteki ve özel sektördeki hizmet süresi, işsizliğin düşürülmesi bakımından katılımcıların rolleri ile yakından ilişkili midir? Araştırma soruları: A. İşsizliğin düşürülmesinde devletin herhangi bir rolü var mıdır? B. İşsizliğin düşürülmesinde eğitim programının bir rolü var mıdır? C. Eğitim, işsizliğin düşürülmesi ile ilgili midir? Sıfır hipotezi: Aşağıdakiler, araştırma hipotezleridir: 1. Cinsiyete göre işsizlik oranının düşürülmesinde devlet ve özel sektör katılımcılarının rol seviyesi bakımından önemli bir farklılık yoktur. 2. İşsizliğin düşürülmesinde devletin olumlu bir rolü vardır. 3. Yaşa göre işsizlik oranının düşürülmesinde devlet ve özel sektör katılımcılarının rol seviyesi bakımından önemli bir farklılık yoktur. 4. Eğitim kalitesinin artırılması, işsizliğin düşürülmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. 5. Hizmet süresine göre işsizlik oranının düşürülmesinde devlet ve özel sektör katılımcılarının rol seviyesi bakımından önemli bir farklılık yoktur. 6. Ülkenin gelişmişlik seviyesinin, işsizliğin düşürülmesinde olumlu bir ilişkisi vardır. Araştırma tasarımı Bu araştırma, betimsel araştırma kategorisine girmektedir. Bundan dolayı, anket yöntemi, çalışmaları yürütmek üzere adapte edilecektir. Bu çalışmada, farklı değişkenleri karşılaştırmak amacıyla çıkarımsal nicel yaklaşıma vurgu yapılacaktır. Bu araştırma ayrıca doğası gereği kısmen nitel bir özellik taşımaktadır; istatistiksel bulgulardan, sonuçlar elde edilmeye çalışılacaktır. Veri toplama Prosedürü Araştırmacı, işsizliğin düşürülmesinde devlet ve özel sektörün rolünü değerlendirecek olan bir çalışma gerçekleştirmek amacıyla bakanlığın ve özel sektör yöneticilerinin iznini almıştır. Araştırmacı, bulguların gizliliği hususunda yöneticilere teminat vermiştir ve bakanlığın ve büronun, bu çalışmanın sonuçlarına özel erişimleri olacaktır. Katılımcılara, envanter anketleri uygulanmıştır. Araştırmacı ayrıca işsizliğin düşürülmesinde olumlu ve olumsuz tavırlar olarak değerlendirilebilecek olan hususlara ilişkin olarak iki kurumun başkanı ile birebir görüşme gerçekleştirmiştir. Araştırmacı, bu çalışmanın, çalışma grubunu oluşturan her bir kurumdan 40 olmak üzere toplam 80 kişinin seçilmesinde yardım ve desteklerini almak için bu kurumların başkanlarından yardım almıştır. Araştırmacı, iki katılımcı grubuna (devlet ve özel sektör) anket sorularını dağıtmış ve katılımcılara cevaplarının gizliliği hususunda teminatta bulunmuştur. Katılımcıların, bir hafta içerisinde tüm dürüstlükleri ile araştırma anketleri tamamlamaları talep edilmiştir. Araştırmanın katılımcıları Bu çalışmanın doğasını göz önüne aldığımızda, uygun devlet ve özel sektör katılımcılarından oluşan bir çalışma grubu seçmek amacıyla uygun amaçlı örnekleme tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışma ve sosyal işler bakanlığının bir parçası olarak araştırmacı, bu çalışmayı, çalışanları katılımcı olarak kullanmayı uygun bulmuştur. Çalışma grubunun diğer katılımcıları ise özel sektörden seçilmiştir. Bu katılımcılar, işsizliğin düşürülmesine ilişkin olarak davranışsal rolleri değerlendirme görevini üstlenmişlerdir. Her bir kurumdan (devlet ve özel sektör) 40 katılımcının olduğu bu çalışma toplam 80 kişilik bir katılımcı grubu ile gerçekleşmiştir. Örnekleme tekniği Araştırmacı, 80 katılımcıya dağıtılmış olan araştırma anketlerini toplamıştır. Bu anketleri, cinsiyet, hizmet süresi, yaş ve yaş ve cinsiyete dayanarak ayırıp yanıtları kayıt altına aldıktan sonra, elde edilen sonuçlar, uzman bir istatistikçi tarafından istatiksel analize tabii tutulacaktır. Araştırma Aracı Veri toplama için kullanılan araç, katılımcıların rollerine dönük standart tutumları ile rol testlerine dönük olarak araştırmacının kendisi tarafından geliştirilmiş olan tutumun bir kombinasyonu olan araştırma anketidir. Araştırmacı, işsizliğin düşürülmesindeki rollerine dönük olarak olumlu ve olumsuz tutumlar arasındaki farka ilişkin olarak iki kurum başkanının fikirlerini alarak kendiliğinden yapılandırılmış olan bir tutum testi oluşturmayı başarmıştır. 22 sorudan oluşan bu anket, cinsiyet, hizmet süresi, yaş ve bağlı bulunan kuruma ilişkin olarak profesyoneller olarak rollerine dönük olarak dikkatle gerçekleştirilen bir tutum sentezine dayanmaktadır. Anket, iki bölüme ayrılmaktadır: Bölüm A ve Bölüm B. Bölüm A, katılımcılar hakkında kişisel bilgiler edinmek amacıyla tasarlanırken, Bölüm B, işsizliğin düşürülmesi hususundaki rollerine ilişkin olarak bilgi edinmek amacıyla tasarlanmış olan 20 sorudan oluşmaktadır. Anket sorularının yanıtları,“Kesinlikle Katılıyorum”,“Katılıyorum”,“Kısmen Katılıyorum”,“Katılmıyorum”ve“Kesinlikle Katılmıyorum”olarak sıralanan ve 5, 4, 3, 2 ve 1 şeklinde puanlanan bir Likert ölçeğine göre hazırlanmıştır. Araştırma anketi, Ek D'de gösterilecektir. Araçların geçerliliği Araştırmacı, çalışma grubu içerisinde yer almayan beş (5) katılımcıdan anket sorularına yanıt vermelerini talep ederek bir pilot uygulama gerçekleştirmiştir. Bundan dolayı, yanıtların, işsizliğin düşürülmesinde kamu ve özel sektör çalışanlarının rolleri belirttiğine inanılmaktadır. Bulgular: Bu çalışmada devlet ve özel sektörden toplam 80 katılımcı görev almıştır: çalışma ve sosyal işler bakanlığından ve kamudan 40 katılımcı. Sonuçlar, katılımcıların %55.75'inin 40 yaşın altında ve %41.25'inin 40 yaşın üzerinde olduğunu göstermektedir. Katılımcıların %15'i kadın iken %85'i erkektir. Medeni hal bakımından ise katılımcıların %35'i bekârken, %65'i evli/duldur. Katılımcıların %47.50'si 10 yıl ya da daha az bir çalışma süresine sahipken, %52.50'si ise 10 yıldan daha fazla çalışma süresine sahiptir. Son olarak ise, katılımcıların %75'i, sıradan pozisyonlarda bulunurken, %25'i yüksek pozisyonlarda bulunmaktadır. Yapılan ekonomik çalışmalar, son dönemde meydana gelen işsizliğin üçte birinin, boş konumdaki işler ile işsizler arasındaki uyuşmazlıktan kaynaklandığını göstermektedir. İş kayıplarının büyük bir kısmını oluşturanlar – inşaat ve imalat sanayisi çalışanları dahil – ya işçi arayan sektörlerde (sağlık sektörü gibi) iş aramamakta ya da gerekli becerilerden yoksun olduklarından dolayı, bu işler için yeterince kalifiye değillerdir. Hala çözüm bulunamayan bu“sektör-uyumsuzluk”problemi, uzun dönemli işsizliğin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Becerili çalışanlar için rekabet yoğunlaştıkça ve aradaki mesafe de açıldıkça, işverenlerin,“beceri gelişimi”nden – daha yüksek beceri gerektiren işler işler için mevcut işgücünün eğitilmesi uygulaması - yararlanmaları gerekecektir. Beceri gelişimi uygulaması, üretkenliği artırarak işverenlere avantajlar sağlarken, çalışanların da daha yüksek beceri ile birlikte gelen daha yüksek ücretler elde etmelerine olanak sağlamaktadır. Özel sektör başta ticaret, bilgi teknolojileri ve sağlık hizmetleri olmak üzere, ihtiyaç duyduğu çalışanların eğitiminde daha aktif bir rol oynamalıdır. Sağlık hizmetler endüstrisi, insanların bu mesleği seçmelerini teşvik etmek amacıyla burs ve geri ödeme programları sağlayarak, son on yıldaki hemşire eksikliğine başarı ile çözüm bulmuştur. Kamu ve özel sektörden katılımcılar ile gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen sonuçlar, katılımcıların, işsizlere karşı ılımlı ya da olumlu tavırlar içerisinde olduklarını; işsizliğin düşürülmesi hususunda kamu ve özel sektörden gelen erkek ve kadın katılımcıları açısından önemli bir farkın olmadığını; işsizlik oranının düşürülmesine ilişkin olarak kıdemli (10 yıldan daha fazla hizmet süresi) ve genç çalışanların (10 ya da daha az hizmet süresi) rol seviyeleri arasında önemli bir farkın olmadığını ve işsizlik problemine dönük olarak sıradan pozisyonlarda çalışanlar ile daha yüksek pozisyonlarda çalışanların tutumları arasında önemli bir farkın olmadığını göstermiştir. . İşsizliğin düşürülmesinde devlet ve özel sektör rolüne ilişkin envanter testi aracılığı ile elde edilen verilere dayanarak, kamu ve özel sektörde çalışan katılımcıların en az %50'sinin etki değerlendirmeleri şu şekildedir: işsizlerin, belirlenen kriterleri çoğu zaman yakalayamadıklarına ve ilgili liderlerin, kamu ve özel sektörde işsizliği azaltmak üzere yeterince özveride bulunmadıklarına inanmaktadırlar. Daha fazla sayıda kişinin istihdamını sağlamanın, çok faydalı bir iş olduğuna, işsizlik sorununa çözüm bulan kişilerin, ödüllendirilmeleri gerektiğine, işsizlik sorununun çözümüne katkı sunan kişilerin, kamu görevlerini hakkıyla yerine getiren kişiler olduklarına ve işsizliğin çözümü hususundaki sorumluluğun, kamu ve özel sektöre anlam ve renk kattığına inanmaktadırlar. İşsizliğin çözümüne ilişkin olarak çok üst düzeyde olumlu bir seviyede bulunmayan ancak bunun yerine ılımlı olumlu bir seviyede olan kişilerin %50'si, kendilerini bu işe adamadıklarını ifade etmemektedirler. Bu kişiler, sadece yerel düzeyde değil, dünya çapında da işsizlik sorununu çözmek için işlerine odaklanmakta ve sadece yerel anlamda değil aynı zamanda küresel çapta rekabete yoğunlaşmaktadırlar. Küresel rekabetteki mevcut eğilim, bilgisayar temelli ve çok görevli çalışmalara kaymaktadır; tüm işleri öğrenmek için çok istekli durumdadırlar. Çok görevli işlerde küresel anlamda rekabetçi, bağımsız, becerikli ve yaratıcı veya yenilikçi bir işçi / çalışan olabilmek için daha fazla eğitimin önemine inanmaktadırlar. Bundan dolayı, ılımlı olumlu bir seviyeye sahip olan kamu ve özel sektör çalışanları, kendilerini bakanlık ya da büro ile sınırlandırmamakta, aynı zamanda, dünyadaki gelişmelerle yakından ilgilenmektedirler. Araştırmacı, şu önemli tavsiyelerde bulunmaktadır: 1. Kamu kurumlar ya da özel sektörde bulunanlar, işsizlere kendi becerileri ve eğitimlerine uygun iş sağlamak ve komşu ülkelerdeki muadillerine göre daha rekabetçi olmalarını sağlamak amacıyla, işsizlere gerekli olan eğitim ve bilgi birikimini sağlayarak onların morallerini artırmalıdırlar. 2. Yönetimlerin, işsiz olan kişilerin olumlu tutumlarını artırmak ve ihtiyaçlarına uygun eğitim ve seminerlere katılmalarını teşvik etmek amacıyla ücretsiz seminerleri desteklemelidir. Kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışanlar, işsizliğe çözüm bulunması hususunda ne kadar samimi olduklarını göstermek amacıyla bu tür faaliyet ve programlara öncülük etmelidirler. 3. Daha büyük bir çalışma grubunun olduğu araştırmalar, idarelerce desteklenmelidir. 4. İşsizlerin, işsizliğin çözümü hususunda samimi olduğunu ortaya koyabilmesi için devletten daha fazla destek ve teminat alması gerekir. 5. Kamu kurumları ve özel sektör sistemi, idarede meydana gelen her değişiklikle birlikte değişecek şekilde“politize”olmamalıdır. Son idare tarafından başlatılan bir projenin iyi olduğuna inanılıyorsa bu projeye devam edilmeli, eğer iyi değilse, sadece belirli kişilerin iyiliği için değil, tüm kişilerin iyiliği için daha iyisi ile değişmelidir. 6. İşsizliğin azaltılması hususunda kamu ve özel sektörün rolünü etkileyebilecek olan olası ek unsurlar denenip test edilmelidir. 7. Çalışanların, işsizliğin azaltılmasına olan katılarından memnun olup olmadıklarını belirleyebilmek amacıyla kamu ve özel sektörde çalışanlara psikolojik bir kendini gerçekleştirme testi uygulanmalıdır. 8. İşsizlik sorununa bir çözüm bulmayı arzulayan kamu kurumları ve özel sektör, insanların yaşamlarına dokunan çalışma ve farklı öğrenme deneyimleri hususunda güncel bilgilerle donanımlı olmalıdırlar. 9. Çatışma ve karar tekrarından kaçınmak amacıyla işsizlik faaliyetlerine ilişkin sorunun bir yönüne odaklanmak üzere gerekli zaman ayrılmalıdır. 10. Kamu kurum ve özel sektör kurumlarında çalışanlar, işlerine ve işsizliği düşürmedeki rollerine değer vermelidirler. 11. Yapısal işsizlik oranını azaltmak amacıyla ek politikaların sunulması gerekir. 12. Durgunluğun olduğu ve konjonktürel işsizlikte artış yaşandığı dönemde hukuk devleti talebi daha da büyük bir önem kazanır. 13. Devlet ve özel sektör, insanların iş piyasasında daha esnek olabilmelerini sağlamak amacıyla beceri ve insan sermayesini geliştirmelidir. 14. Hem devlet hem de özel sektör, iş arama ve kabulü için daha güçlü teşvikler sağlamalıdır. 15. Kamu kurumları ve özel sektör, mesleki ve coğrafik mobilite işgücünü artırmalıdır. 16. Devlet, yeterli düzeyde yeni iş yaratmak amacıyla yüksek seviyede bir talep seviyesini muhafaza etmelidir. 17. Devlet, yeni ürünler yaratarak girişimcilik ve inovasyonu teşvik etmeli ve yeni istihdam olanakları yaratan talepler oluşturmalıdır.
Özet (Çeviri)
1. What is the demographic profile of the respondents? 1.1. Age, 1.2. Gender, 1.3. Civil Status, 1.4. Length of Service, 1.6. Position. 2. What are the roles of government and private sectors in reducing the rate of unemployment? 3. What levels are the roles of government and private sectors in reducing unemployment? 4. According to gender is there a significant difference between the role levels of the government and private sector -respondents in reducing unemployment? 5. According to age is there a significant difference between the role levels of the government and private sector-respondents in reducing unemployment? 6. What are the impact assessments of the government and private sectors to their role in reducing unemployment? 7. Is Length of service in the government and private sectors significantly associated with the respondents' role in reducing unemployment? Null Hypotheses: 1. There is no significant difference in terms of gender between the role levels of the government and private sector -respondents in reducing unemployment. 2. Government has a positive role in reducing unemployment. 3. There is no significant difference in terms of ages between the role levels of the government and private sector-respondents in reducing unemployment. 4. Improving education will have a positive impact on reducing unemployment. 5. There is no significant association between the length of service in the government and private sectors and the respondents' role in reducing unemployment. 6. Country development has positive link to reducing unemployment. Findings: There are 80 government and private respondents; 40 from the ministry of jobs and social affairs and 40 from private sector. Results show that 55.75% of the respondents are below 40 years old, and 41.25% are above 40 years old. 15% of the - respondents are female 85% are male. In terms of civil status 35% of the respondents are single and 65% are married/widow. There are 47.50% of the -respondents are employed for 10 years or less and 52.50% have been in the service for more than 10 years. Finally, 75% of the respondents hold ordinary positions and 25% are in higher positions. Economic research attributes roughly 1 third of the recent rise in the unemployment rate to a mismatch between vacant jobs and unemployed workers. Those who bear the brunt of job losses -- including construction and manufacturing workers -- are either not looking for jobs in sectors that are hiring (such as health care) or are unqualified to get those jobs because they lack the necessary skills. Left unaddressed, this“sector- mismatch”could result in worsening long-term unemployment. As competition for skilled workers intensifies the gap grows, employers will need to take advantage of“upskilling”--the practice of training their existing workforce for more highly skilled labor. Upskilling benefits employers by boosting productivity, and it allows workers to reap the wage premium that comes with greater skills. The private sector should take a more active role in training the workers it needs, particularly in skilled trades, information technology and health care. The health-care industry successfully addressed last decade's nursing shortage in part by offering scholarships and tuition reimbursement programs to encourage people to enter the profession. The study reveals us through interview with the respondents from government agency and private sectors that they have moderate to positive attitude toward the unemployed; there is no significant difference between the male and female-respondents from both government and private sectors in their positive attitude toward reducing unemployment; there is no significant difference between the roles levels of old employed (more than10 years in service) and young employed (who are in the service 10 years or less) in reducing unemployment; and there is no significant difference between the attitudes of employed in regular and higher position toward the unemployment problem. The impact assessments on the unemployment problem of at least 50% of employed respondents from the government agency and private sector as generated by the Inventory test on the role of government and private sector in reducing unemployment, are: they believe that many times the unemployed people attained less than the