Pursuit of new antagonist discourses: Politics in poetry of the 1980s
Yeni muhalif söylemler arayışı: 1980'ler şiirinde siyaset'
  1. Tez No: 451419
  2. Yazar: GÜLCE BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu çalışma, 1980-90 on yılı boyunca Şiirimizin siyasi içeriğine ilişkin bir incelemedir. Söz konusu on yıl, Toplum zihniyetinde önemli değişimlere yol açan iki büyük gelişmeye ev sahipliği yapmıştır: 12 Eylül 1980 Darbesi ve küresel ekonomiye katılım süreci. Bu dönüşümler, öncelikle Toplum içindeki geleneksel kolektif bağların koparak toplumun daha bireyci bir yapıya dönüşmesi sonucunu doğurmuştur. Bu döneme ka-dar görece kolektif bir toplumun, dolayısıyla kolektif bir zihniyetin şiiri olup temasını görece doğrudan göndermelerle yanısıtagelen Türk şiiri de bu dönemden itibaren çok daha soyut bir biçeme yönelmiştir. Siyasi içerik, Değişen amaç, tema, temsil evreniyle birlikte biçim hem içerikte değişmiş, çok daha bireyselleşmiştir. Bu araştırmada Şiirde sözü edilen içerik sosyal, siyasi ve ekonomik koşullarve Dönüşüm çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is about the relationship between politics and Turkish poet-ry in the decade from 1980 to 1990. This decade is characterized by the 12 September 1980 coup d'état and the incorporation of the coun-try to the global economy. This study interrogates changes in the cul-ture and literature of Turkish society in this new context. Turkish po-etry of the Republican period carried political and social references - except for movements such as“Second New”- until the 1980s. The military coup, I argue, facilitated the rise of a new abstract poetry with its own micro-politics. In this poetry, political content swung towards individualism, and form changed along with the content. The present dissertation analyzes the changes in the purpose, theme and represen-tation of post-1980s poetry along with changes in its socio-political environment.