Teknolojinin algılama biçimlerine etkisi ve video sanatının alternatif arayışları
The influence of technology on ways of perception and the pursuit of the video art for an alternative
  1. Tez No: 433630
  2. Yazar: MAHMURE ALP
  3. Danışmanlar: PROF. İNSEL İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Videonun erken döneminde makaleler, kitaplar, sergi katalogları için yazılmış giriş metinleri, sanatçı beyanları gibi yazılı kaynakların üretilen işler için bir bağlam yaratmaya yönelik olduğu görülür. Bu bağlam çoğunlukla medyumun kendi ayırıcı özelliklerini belirlemeye yönelik bir reflekse oluşturuluyordu. 1990'larda ve sonrasında dijital teknoloji, yeni medya ve postmodern dönemin değişen koşullarıyla beraber sanat dünyasında ortaya çıkan tartışmalar üzerinden videoyu yeniden inceleme ihtiyacı duyuluyor. 1990'lardan itibaren Yeni medyanın değişken ve çok yönlü yapısı içinde dijital manipülasyon, grafik animasyon, etkileşimlilik ve sanal gerçeklik gibi çeşitli teknolojilerin kullanıldığı daha karmaşık ve tanımı çok belirli olmayan bir hareketli görüntü pratiğinden bahsetmek mümkündür. Bununla birlikte güncel sanat kapsamında video, belgesel pratiklerini sıklıkla ve alışılmadık metodlarla kullanan, politik, sosyolojik ve antropolojik ağırlıklı bir sanat eğilimiyle de yakınlaşmıştır. Bu çalışmada, 'biçimsel dönem' olarak da ifade edilen videonun erken döneminin teknolojik ve kavramsal altyapısı ve modernizmle olan ilişkisi irdelenmiştir. Bu dönemle bağlantılı olarak Video sanatı tarihine ilişkin mitler ve kalıplaşmış anlatılar, medyumun modernist gelenekle ve sanat kurumlarıyla ilişkisi göz önünde bulundurulmuştur. Ayrıca dijital teknolojinin sağladığı yeni olanaklar ve güncel sanatta yeni video pratikleri bağlamında 1990'lar sonrasında Video sanatının yaşadığı dönüşüm ele alınmıştır. Tezin Türkiye'de Video bölümünde 1990'lı yıllardan itibaren videonun sanat çevresinde kullanımı incelenmiştir. Bu bağlamda Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ne bağlı Görsel ve İşitsel Araştırmalar Merkezi'inde (GİSAM) verilen dersler ve seminerlerle birlikte belirginlik kazanan üretim ve aynı yıllarda İstanbul'da ön plana çıkan Disiplinlerarası Genç Sanatçılar (DAGS) gibi oluşumlar, genç sanatçıları yeni malzeme arayışları konusunda yüreklendiren Genç Etkinlik gibi sergilerin beraberinde getirdiği hareketlilik ele alınmıştır. Herhangi bir Video sanatı geleneği veya mirası bulunmayan Türkiye'de medyumun sanatçılar arasında nasıl kullanıldığı çeşitli örnekler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that, in the early period of video, written sources such as articles, books, introduction texts written for exhibition catalogs, artist declarations, etc. were for creating a context for the works produced. This context was often created by a reflex towards identifying the self-distinctive characteristics of a medium. A need is felt to re-examine video over the debates that emerged in the world of art along with digital technology, new media and the changing conditions of the postmodern era in 1990s and afterwards. It is possible to talk about a more complicated and poorly-defined practice of moving image that involves the use of various technologies such as digital manipulation, graphic animation, interactivity and virtual reality within the changeable and versatile structure of New media since 1990s. However, within the scope of contemporary art, video has also got closer to a politically, sociologically and anthropologically oriented artistic tendency that utilizes documentary practices frequently and with unaccustomed methods. This study analyzes the technological and conceptual infrastructure of the early period of video, which is also described as the“formal period”, and its relation with modernism. Myths and stereotyped narratives regarding the history of Video art, and the relation of medium with modernist traditions and art institutions were taken into consideration as regards this period. Besides, the transformation of the Video art after 1990s within the context of the new opportunities offered by digital technology and new video practices in contemporary art are also discussed. In the“Video in Turkey”part of the thesis, use of video within the frame of art beginning from 1990s is analyzed. Also discussed in this context is the mobility brought by the production that became evident through the courses and seminars given in the Audio Visual Research Center (GISAM) of the Middle East Technical University in Ankara, also such organizations as Interdisciplinary Young Artists (DAGS) that become prominent in Istanbul in the same years, and exhibitions like Genç Etkinlik which encourage young artists in their pursuit of new materials. The way medium is used by artists in Turkey, which does not possess any Video art tradition or heritage, is analyzed through various examples.