Çağdaş Türk resim sanatında natürmort konulu resimlerde yeni nesne ve kompozisyon arayışları
Pursuit of new compositions and objects in paintings with the subject of nature morte in contemporary Turkish painting art
- Tez No: 461384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SALDERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, Çağdaş Türk Resim Sanatında Natürmort Konulu Resimlerde Yeni Nesne ve Kompozisyon Arayışlarının ne olduğu ele alınarak değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda; natürmortun Türkiye'deki yeri ve durumunun ne olduğu, Çağdaş Türk Resim Sanatının konu ve tema olarak ele alınış biçimleri, teknikleri ve tarihsel gelişim süreci ele alınarak konu bu kapsam doğrultusunda incelenmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla; araştırma konusu ile bağlantılı yazılı ve görsel kaynaklar taranarak konu çeşitli açılardan irdelenerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda ise, konu ile ilgili ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, the concept of new object and composition pursuits in paintings with subjects of Naturemort in Contemporary Turkish Painting Art.In line with this, Naturemort's place and status in Turkey, handling approaches, techniques and historical development period of Contemporary Painting Art in terms of theme and subject have been examined.In the research, depictive scanning method,which is one of the qualitative research methods, has been used. With this aim, the written and graphic sources (magazine, book, article, expert opinions, internet etc.) in relation with the research subject have been scanned and the subject has been scrutinized and evaluated from various perspectives. At the end of the research, the conclusions regarding the subject has been given place.