Çözeltiden absorpsiyon yöntemiyle bazı silikatların yüzey alanlarının belirlenmesi
Determination of surface areas of some silicates by adsorption from solution method
  1. Tez No: 45142
  2. Yazar: FATMA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, değişik kristal yapılardaki bazı kil minerallerinin yüzey alanlarının belirlenmesi amacıyla metilen mavisi ve orto-fenantrolin adsorpsiyonu incelenmiştir. Bu maddelerin sulu çözeltiden adsorpsiyonu bir spektrofotometre yardımıyla kesikli (=batch) yöntemle çalışılmıştır. Adsorpsiyon verilerinin çalışılan derişim aralığında Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu belirlenmiştir. Her örnek için Langmuir eşitliği kullanılarak özgül yüzey alanı hesaplanmıştır. Çalışılan her iki adsorplanan için, örneklerin yüzey alanlarının bentonit > sepiolit > zeolit ~ illit > kaolin şurasında azaldığı belirlenmiştir. Sonuçlar kil örneklerinin BET yüzey alanları, katyon değişim kapasiteleri ve kristal yapıları da gözönüne alınarak yorumlanmıştır.ANAHTAR KELİMELER Killerin yüzey alanları Çözeltiden adsorpsiyon Metilen mavisi Orto-fenantrolin
Özet (Çeviri)
In this study, adsorption of methylene blue and ortho-phenantroline was studied to determine surface areas of some clay minerals that have different crystal structures. Adsorption of these adsorbates from aqueous solution was studied by the batch equilibration technique using a spectrophotometer. Adsorption data were found to conform with the Langmuir equation within the studied concentration range. Specific surface areas of the samples were determined using Langmuir equation. Surface areas of samples were found to decrease in the order of bentonite > sepiolite > zeolite ~ illite > kaolin for both adsorbates. The results have been discussed by considering BET surface areas, cation exchange capacities and crystal structures of clay samples.KEY WORDS Surface areas of clays Adsorption from solution Methylene blue Ortho-phenantroline