Seyitömer Havzası kömürlerinin yıkanabilirlik özelliklerinin belirlenmesi ve otisca prosesinin uygulanabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 45141
  2. Yazar: HÜSEYİN KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUAMMER KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
IV ÖZET Çevresel etkiler nedeni ile kömür kullanımına çeşitli kısıtlamalar getirilmiş ve kullanılabilecek kömür özellikleri tanımlanmıştır. Seyitömer havzası kömürleri uzun yıllar çok geniş bir bölgede kullanılmakta iken son yıllarda, kullanımı bir çok merkezde, çevresel düzenlemelere uygun olmadığı için kısıtlanmıştır. Seyitömer kömürlerinin zenginleştirilerek kullanılabilme olanaklarının araştırılması amacı ile çalışmalar yapılmıştır. Öncelikle Seyitömer kömürlerinin yıkanabildikleri belirlenerek uygun zenginleştirme yöntemleri tesbit edilmiştir. Yapılan bu çalışmalarda Seyitömer kömürlerinin çok güç koşullar altında, yoğunluğu sürekli kontrol edilen ağır ortam ayırması ile zenginleştirilebileceği belirlenmiştir. Ayrıca Mikroskobik çalışmalar yapılarak kömürlerin minarolojik yapıları ve açık havada dağılabilirfik özellikleri belirlenmiştir. Havzada bulunan üç ayrı kömür damarmında yapılan çalışmalar ile çok dağılabilir olduğu tesbit edilmiştir. Son olarak Otisca prosesi ile Seyitömer kömürlerinin zenginleştirilebilirle olanakları araştırılmış ve -100+0 mm boyutunda her üç kömür damarı içinde yapılan deneylerde 1.5 g/cm3 ağır ortam yoğunluğunda yıkanabilirlik verilerine çok yakın sonuçlar elde edilmiştir. Deneylerde kullanılan numuneler A damarı kömürleri ortalama % 45 kül ve 1674 kcal/kg AID; B damarı kömürleri ortalama % 43.29 kül ve 2113 kcal/kg AID; Dragline panosu kömürleri ortalama % 48.15 kül ve 1835 kcal/kg AID içermektedir. Elde edilen sonuçlar; A damarı kömürleri için, yanabilir verim % 71.03; kül % 24.68 ve AID ise 2698 kcal/kg'dır. B damarı kömürleri için yanabilir verim % 78.54; kül % 21.58 ve AID ise 3121 kcal/kg'dır. Dragline panosu kömürleri için, yanabilir verim % 78.00; kül % 25.26 ve AID ise 2823 kcal/kg'dır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various restrictions have been brought on the usage of coal because of environmental factors, and coal characteristics for burning have been described. While Seyitömer region lignites have been widely used in overall Turkey, it has been recently banned to use in heating in many large cities as they do not complete with recent legislations covering SO2 and particulates emissions. In the thesis, investigations were carried out for upgrading Seyitömer lignites to comply with environmental regulations. Firstly, washability characteristics of Seyitömer lignites were investigated and applicable gravity processes according to washability results were determined. Washability characteristics revealed that Seyitömer lignites could be cleaned only by heavy medium separation with strict density control, low tonnage and expert operation. Secondly, microscopic studies were performed to determine the mineralogical structure of lignites. Determination of slacking characteristics of Seyitömer lignites were examined. These investigations showed that three different coal seam present in the region showed strong slacking indices. Finally, possibilities of application of Otisca process on Seyitömer lignites were investigated. The effects of various parameters on the ash, sulphur.calorific value and combustible yield were determined. The results showed that at optimum conditions, Otisca process resulted with a good aggrement with the washability results at 1.5 g/cm3 medium density and -100+0 mm feed size. The three coal sample used in the experiments contained: A seam coal sample, 45 % ash; 1674 kcal/kg calorific value; B seam coal sample, 43.29 % ash; 2113 kcal/kg calorific value; Dragline seam coal sample, 48.15 % ash;VI 1835 kcal/kg calorific value. Final products were obtained for A seam coal sample containing 24.68 % ash and 2698 kcal/kg calorific value with a combustible recovery of 71.03 %; for B seam coal sample containing 21.58 % ash and 3121 kcal/kg calorific value with a combustible recovery of 78.54 %; for Dragline seam coal sample containing 25.26 % ash and 2823 kcal/kg calorific value with a combustible recovery of 78 %.