Radyokontrast maddenin santral kan basıncı, vaskuler yatak, kalp ritmi ve renal fonksiyonlar üzerine etkisinin non-invazif yöntemlerle değerlendirlmesi
  1. Tez No: 451435
  2. Yazar: BURCU YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN KANTARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Klinik pratikte oldukça sık kullandığımız iyotlu kontrast maddelerin ( KM ) yan etkileri bir çok çalışmaya konu olmuştur. Biz de çalışmamızda intraarteriyel uygulanan KM'nin vaskuler yatakta, renal parametrelerde ve kalbin elektrofizyolojik aktivitesindeki etkilerini gözlemlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bu tek merkezli kesitsel çalışma prospektif olarak dizayn edilmiştir ve Yeditepe Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Kateterizasyon Laboratuarında Mart 2016 - Haziran 2016 tarihleri arasında anjiografi ve/veya perkutan koroner girişim uygulanan 121 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastaların KM öncesinde serum kreatinin, BUN, sodyum, potasyum ve hemogram tetkiklerine bakılmış, 12 derivasyonlu EKG'leri alınmış ve kullanıcıdan bağımsız, osilometrik metotla ölçüm yapan tek manşonlu arteriograph cihazı ile en az üç ölçüm brakiel arterden tansiyon ölçümleri alınmıştır. Tüm hastalara kontrast ilişkili nefropati riskini azaltmak için KM uygulanmadan önce 500 cc %0.9 NaCl 150-200 cc/saat hızından IV olarak verilmiştir. Düşük osmolariteli KM uygulanan hastaların KM verildkten sonra EKG kayıtları ve tansiyon ölçümleri tekrarlanmıştır. KM uygulanmasından 48-72 saat sonra da hastaların serum kreatinin, BUN, sodyum, potasyum ve tam idrar tetkikleri görülmüştür. Bulgular: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun konvansiyonel anjiografi ya da PCI uygulanan 121 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşları 62; 45'i kadın ( %37.2 ) ve 76'sı erkektir ( %62.8 ).
Özet (Çeviri)
Aim: Iodinated contrast medium is commonly used in diagnostic or interventional procedures in clinical practice. In our study we aimed to investigate hemodynamic, renal and electrocardiographic effects of iodinated contrast media. Methods: This single-centered sectional and prospective study is done between March 2016 and June 2016 in Yeditepe University Medical Faculty Department of Cardiology Cardiac Catheterization Laboratory. 121 patients, who were subjected to angiography and/or PCI were taken to our study. Before administration of CM, all patients were applied with 500 ml 0,9% NaCl liquid in total (150-120 ml/hour). The patients age, gender, accompanying diseases and their contrast agent usage stories of the last 1 month were examined and recorded. Pre-intervention complete blood count; pre-intervention and post – intervention sodium (Na), serum potassium (K), serum BUN, creatinine (CRE), blood pressures measured and 12 lead ECG of the patients were recorded. Results: 45 of patients were female ( %37.2 ) and 76 were male ( %62.8 ) whom mean age was 62. After CM administration systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial pressure and pulse wave velocity significantly decreased ( resp.