Yöresel ürünlerin pazarlanmasında e-ticaret-Facebook'ta bir uygulama
E-trade in the marketing of local products-An application on facebook
- Tez No: 451442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSUN SARIYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde insanların çoğunluğu, alışverişlerini e-ticaret yoluyla yapmayı tercih etmektedirler. E-ticaret hem tüketiciler için hem de şirketler için büyük bir önem arz etmektedir. Bu bağlamda yöresel ürün pazarlanması yapan şirketler e-ticaret yoluyla ürünlerini daha ucuz ve hızlı bir şekilde müşterilerine ulaştırma imkânı bulmaktadırlar. Çalışmada e-ticaretin yöresel ürünlerin pazarlanması üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada yöresel ürünlerin internet üzerinden pazarlanmasında tüketici davranışları internet üzerinden anket uygulanması yapılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda farklı nedenlerle internetten yöresel ürün alanların bu ürünlerin internetten pazarlanması hakkındaki birbiriyle aynı şekilde düşünmediği ve farklı demografik özellikteki yöresel ürün alan tüketicilerin farklı yollarla alışveriş sitelerine ulaştıkları ve alışveriş sitesinin farklı özelliklere önem verenlerin, alışveriş beklentilerinin farklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people the majority of their shopping through e-commerce prefer to do. For both consumers and companies is of e-commerce great importance. In this context, companies that are engaged in marketing of local products through e-commerce have the possibility of cheaper and faster transportation of their products in a way their clients.The study of e-commerce in the marketing of local products has been studied to determine their impact on. In research of consumer behavior in marketing of regional products over the internet is determined by the implementation of the survey over the internet. Local products of the area as a result of research from the Internet of the products for different reasons with each other about marketing on the internet doesn't think in the same way, and with different demographic characteristics and different ways of consumer spending on local products in the shopping sites they reach those who gave importance to the different features of shopping site shopping, it is concluded that the expectations are different.