Vergi Usulü Hukukunda tebliğ
Communique of Tax Procedural Law
- Tez No: 451452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Vergi usul hukukunda, muhataba vergisel işlemleri bilgilendiren tebliğ konusu, vergilendirme sürecinde de önem teşkil ederek tarh aşaması ile tahakkuk aşaması arasında yer almaktadır. Tebliğ aşaması tamamlanmadan vergilendirme işleminin geçerli olması söz konusu değildir. Ülkemizde tebliğ konusunda kanuni düzenlemelere yer verilmesine karşın, tebliği çıkaran mercilerin tebliğ evrakını hazırlarken gerekli özeni göstermeleri ve tebliğ usullerine uymaları beklenmektedir. Tebliğ usullerine uyulmaması usulsüz ve hatalı tebliğlerin yapılmasına neden olmaktadır. Tebliğ, yargılama işlemlerinde idari süreyi başlatması açısından da ayrı bir önem taşımaktadır.Vergisel düzenlemeleri etkileyen tebliğ işleminin vergi hukukumuz içerisinde güncel tutulması gereken bir konu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Judgement subject which takes place in tax procedural law and allowing taxpayers to be aware of the tax process is very significant in taxation process between definition and accrual base. Taxation process can not be finalized without completion of declaration base. Although given notice about the legal regulations in our country, the communique of the issuing authority should be careful preparing the communique document and expected to comply with the communique procedures. Failure to comply with the communique procedures causes improper and incorrect communiques. Communique has an importance in terms of administrative time to start proceedings. Tax regulations affecting our national law of the notified transaction tax seems to be an issue that needs to be kept up to date in.