Muhammed Nuri b. Ali eş-Şirvânî'nin 'Mukaddime fî Beyân'il-Firaki'l-Muhtelife' adlı eseri ve İslâm mezheplerini tasnif metodolojisi
Muhammad Nuri b. Ali al-Shirwany's book called 'Muqaddima fi Beyani'l-Firaki'l Muhtelife' and classification methodology of Islamic sects
  1. Tez No: 451461
  2. Yazar: MEHMET EMİN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
El yazması eserler günümüz bilgi kaynaklarının temel öğelerindendir. Bu eserler tarih alanına aitse daha bir ehemmiyet kazanır. Çünkü bu bilgilere deneysel yöntemle ulaşmak mümkün değildir. Tarihe dair bilgiler yazılı ya da sözlü olarak gü-nümüze ulaşır. Elinizdeki bu çalışma, gün yüzüne çıkmayı bekleyen el yazması bir eserin keşif çalışmasıdır. Şüphesiz, Mezhepler Tarihi alanında bugüne değin birçok eser yazılmıştır, ancak Şirvânî'nin bu eseri fihrist niteliği taşıması açısından özgündür. Biz bu çalışmamızda, klasik dönem Mezhepler Tarihi eserlerinde uygulanan me-todolojilere genel bir bakışla birlikte Şirvânî'nin fırkaları tasnif metodolojisini ince-ledik ve söz konusu eserin tahkik çalışmasını yaptık. Arapça el yazması metni imla kuralları açısından ele alarak, yazım hatalarının doğrularını dipnotta vermek suretiyle eseri elektronik ortama aktardık. Metinde geçen ayet ve hadislerin kaynaklarını be-lirttik. İlave bilgiye ihtiyaç duyulan yerlerde gerekli izahatı yaptık. Bu mütevazı ça-lışmamız neticesinde, Muhammed Nuri b. Ali eş-Şirvânî'nin 'Mukaddime fî Beyâni'l-Fıraki'l-Muhtelife' adlı eserinin, bize kültürel anlamda yeni kapılar ve ufuklar açaca-ğını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Manuscripts, one of the basic elements of today's information sources. If this works belongs in the field of history, they earn more importance. Because, this information is not accessible by experimental method. This study in your hands is a exploration study of a manuscript book which waiting to come to light. Of course, many works written in the field of heresiography until today. However, Shirvani's this work can be considered original in terms of being a index character. In this study, we examined the Shirvani's classification methodology of sects with an overview of the methodology which applied in classical period heresiography works. And we did the critical edition work of this book. We discussed the Arabic manuscript text in terms of spelling rules. And we transferred the book to electronic media by giving the correct spellings of misspellings in the footnotes. And we indicated sources of ayahs and hadiths which mentioned in the text. We have made the required explanations where needed additional information. In the result of our modest study, we hope Muhammed Nuri b. Ali el-Shirvani's book called 'Muqaddima fî Beyâni'l-Fıraki'l-Muhtelife' will be open us new cultural doors and horizons.