The mother-daughter relationship and the mother's writing process in women's writing of the 20th and 21st century
20.ve 21. yüzyıl kadın yazınında anne-kız ilişkisi ve annenin yazma süreci
  1. Tez No: 451485
  2. Yazar: SEVAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Cinsiyetçi görev dağılımının kaçınılmaz bir sonucu olarak kadın yüz yıllar boyunca ev hayatına mahkum edilmiştir. Kadına biçilen roller ise kendini tamamen adamayı ve feda etmeyi gerekli kılan eşlik ve annelik olmuştur. Diğer tarafta ise erkek kamusal alanı işgal etmiş ve bu sebeple edebiyat, felsefe ve ahlak çalışmaları da çoğunlukla erkek egemenliği altında olmuştur. Aynı zamanda bu sistemin kullandığı dil de bir o kadar cinsiyetçi olmakla birlikte, erkek cinsiyetini kadın cinsiyetinden üstün kılmış ve erkek cinsiyetine öncelik vermiştir. Bu vaziyet içerisinde, erkeklik ve kadınlık değerleri ve özellikleri de erkek egemen dil tarafından belirlenmiştir. Bu sebeple, kadına kendi kimliğini tanımlama fırsatı verilmemiş ve böylece kadın kendine yabancılaşmıştır. Sonuç olarak da kadın benlik sevgisini ve benlik saygısını geliştirememiştir. Bu sistemin en temel sorunlarından biri cinsiyetler arasındaki farklılıkları görmezden gelmesidir; bu sebeple, çağdaş feminist teorileri kadını özgürleştirebilmek için bu farklılıkların farkına varılmasına duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu tez bahsi geçen teorileri tartışarak Doris Lessing'in The Golden Notebook ve Carol Shields'in Unless adlı romanlarını anne-kız ilişkisinin ve annenin yazma sürecinin önemi açısından analiz eder. Toplumsal olarak şekillendirilmiş kadınlık kavramının yıkılarak yeniden oluşturulmasında kadına özgü yeni bir dil ile kadın yazınının önemi hem yazar hem de anne olan başkahramanların detaylı bir incelemesi ile kanıtlanmaktadır. Her iki roman da annenin yazma sürecinin kendini daha iyi tanımasına olanak sağladığını ve böylece annenin benlik sevgisi ve benlik saygısını geliştirebildiğini işaret etmektedir. Anne benlik sevgisini ve benlik saygısını geliştirmeyi başardığında, kızı ile karşılıklı bağımsız kişiliklerin farkındalığı üzerine kurulu yeni bir ilişki geliştirmeye hazır olacaktır.
Özet (Çeviri)
For centuries woman has been doomed to a limited life in the domestic sphere as a consequence of the sexual division of labour. The roles assigned to her have been that of a wife and a mother which have required woman's absolute devotion and self-sacrifice. On the other hand, man has occupied the public sphere; therefore the studies of literature, philosophy and ethics have been mostly dominated by him. The language of this system has also been sexed and has given priority to the male sex over the female one. In these circumstances, the masculine discourse has determined the values and qualities of both masculinity and femininity. Thus, woman has not had an opportunity to define her identity which has resulted in her alienation from herself. As a consequence, woman has never had self-love and self-respect. One of the basic problems of this system has been its indifference to the differences between the sexes; therefore, contemporary feminist theories highlight the necessity to recognize these differences in order to liberate woman. Discussing these theories, this dissertation illustrates the significance of the mother and daughter relationship and the mother's writing process in Doris Lessing's The Golden Notebook and Carol Shields' Unless. An in-depth analysis of the protagonists, who are both writers and mothers, is given to prove the necessity for woman's writing in a new feminine language in order to achieve the de/reconstruction of the socially constructed femininity. Both novels indicate that the mother's writing process enables her to get to know herself better which results in the development of self-love and self-respect. When she achieves to love and respect herself, the mother gets ready to establish a relationship with her daughter based on the mutual recognition of independent identities.