Celâleddîn Devvânî'nin varlık felsefesi
Jalal al-din al-Dawwani's philosophy of existence
- Tez No: 451487
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MAHİR ALPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
“Celâleddin Devvânî'nin Varlık Felsefesi”başlığını taşıyan bu tez, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmakta olup, Devvânî'nin varlık felsefesinin anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Tezin Birinci Bölüm'ünde Devvânî'nin daha sonra sıkça kullanacağı kavramların tanımlanmasına çalışılmıştır. Bu amaçla tez boyunca çokça kullanılacak olan zorunluluk, imkân, hudûs ve sebeplik, cevher ve araz kavramları ele alınmıştır. Bu kavramların Devvânî felsefesindeki konumları ele alınmış ve Devvânî'nin seleflerinden ayrıldığı hususlara değinilmiştir. İkinci Bölüm'de varlık kavramı incelenmiştir. Bu amaçla önce varlık kavramının alt türleri ortaya konmuş ve her biri hakkında Devvânî'nin görüşleri gerekçeleriyle ele alınmıştır. Özellikle zihnî varlık ve nefsü'l-emrde varlık hususunda Devvânî'nin eleştirileri ve meselelere getirdiği çözümlere dikkat çekilmiştir. Üçüncü bölümde ise Devvânî'nin varlık felsefesinin belki de en önemli parçasını oluşturan dış dünyadaki varlık incelenmiş; bu varlığın en önemli parçasını oluşturan Zorunlu Varlık ve mümkün varlık ele alınmıştır. Burada Devvânî'nin Zorunlu Varlık'ın ispatı ve mümkün varlığın ontolojik konumu hakkında ortaya koyduğu yeni deliller ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mainly focuses on the concept of being in the philosophy of Dawwani. He takes the being as a primary, most well know concept, and builds his metaphysical philosophy on the concept. According to him, the being is the most common concept and all the metaphysical structure is based on the being. Therefore, it is a key concept in his philosophy. This study analyzes his philosophy of being in three chapters. In the first chapter, the main concepts of his metaphysical structure are analyzed. The main concepts are necessity, possibility, substance, accident and causation. In the second chapter, his idea of existence is handled. The existence divided in three chapters in his philosophy: Mental existence, existence in the actual world and being in itself. In the third chapter, the notion of necessary and possible beings are discussed. The proofs of necessary existence, those are developed by Dawwani, will be analyzed and their significance will be evaluated. These are the most important demonstrations to proof God's existence. Then the issues related to unity of necessary existence are studied. At the end, the notion of possible being is analyzed. Its possibility in itself and its attribute of necessity are elucidated according to Dawwani.