Bedreddin el-Aynî'nin el-Alemü'l-heyyib fî Şerhi'l-Kelimi't-Tayyib adlı eseri üzerine inceleme
A Study On Badr al-Din al-Ayni's al-Alemu'l Hayyib fi Sharh al-Kalim at-Tayyib
  1. Tez No: 451496
  2. Yazar: MUHAMMED HALİT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Duâ ve zikir içerikli eserler, toplumun çeşitli ihtiyaçlarına binâen muhaddisler tarafından telif edilmişlerdir. Bu eserlerin genellikle duâ, zikir ve amelü'l-yevm ve'l-leyle gibi isimlerle kaleme alındıkları bilinmektedir. Bu şekilde tasnif edilen eserler hadis edebiyatında önemli bir yer tutmaktadır. Bunlar içerisinde, Bedreddin el-Aynî'nin (ö. 855/1451) el-Alemü'l-heyyib fî şerhi'l-Kelimi't-tayyib adlı eseri bulunmaktadır. Aynî bu eseri, İbn Teymiyye'nin (v. 728/1328) el-Kelimü't-tayyib'ini şerh ederek meydana getirmiştir. Bu çalışmada, Aynî'nin el-Alemü'l-heyyib fî şerhi'l-Kelimi't-tayyib adlı eserinin özellikleri, kaynakları ve şerh metodu ele alınmıştır. Yine bu çerçevede İbn Teymiyye ve Aynî'nin biyografilerine dair bilgi verilmiş, İbn Teymiyye'nin el-Kelimü't-tayyib adlı eseri tanıtılmıştır. Ayrıca bu kitaplar bağlamında ezkâr türü eserlerin hadis edebiyatındaki doğuş ve gelişimini göstermek amacıyla bu musannefâtın tarihi süreci işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hadith scholars wrote books of dhikr and supplication according to various necessities of the society. These books are generally named as books of supplication, dhikr, amal al-yawm wa al-laylah. Commantaries were written on some of these books as a result of requests. These books are very important in our hadith literature. Badr al-Din al-Ayni's (ö. 855/1451) al-Alemu'l Hayyib Fi Sharh al-Kalim at-Tayyib is one of these books. Badr al-Din al-Ayni's book is the commentary of Ibn Taymiyya's (v. 728/1328) al-Kalim at-Tayyib. Our study tries to explain the different aspects, sources and commentary method of Ayni's al-Alemu'l Hayyib Fi Sharh al-Kalim at-Tayyib. The biographies of al-Ayni and Ibn Taymiyya, the book of al-Kalım at-Tayyıb are also explained in this study. In addition to this, in order to show the beginning (appearance) and development of supplication (azkar) books in hadith literature, historical process of these books have been explained.