Yarı-öklidiyen uzaylarda hiperyüzeyler için joachimsthal teoremi
The Joachimstal theorem for hypersurfaces in the semi euclidean spaces
  1. Tez No: 45152
  2. Yazar: A.CEYLAN ÇÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır [.Bölümde, Yarı-Riemann manifoldları.yarı-ortogonal gruplar ve yapı denklemleri ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. II. Bölümde, E“+1 (n+1)-boyutlu yarı-Öklidiyen uzaylarda bir eğrinin yüksek mertebeden eğrilikleri ve bir şeridin yüksek mertebeden eğrilikleri tanımlanmış ve bu eğrilikler arasındaki bağıntılar bulunmuştur. Daha sonra ”Em m-boyutlu Öklidiyen uzayda (m-l)-boyutlu manifoldlar için Joachimsthal Teoremi“ adlı çalışmanın ( Sabuncuoğlu,1976 ), E”+1 (n+1)-boyutlu yarı- Öklidiyen uzaylarda hiperyüzeyler için orijinal bir karşılığı elde edilmiştir. Son bölümde, Joachimsthal Teoreminin, (1) n=m-1, v = 0, (2) n=2,v=1, (3) n=2,v = 0, özel halleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study consists of three chapters. In the first chapter, basic concepts are given about semi-Riemannian manifolds, semi-orthogonal groups, structure equations. In the second chapter, The higher order curvatures of a curve and the higher order curvatures of a strip in the semi-Euclidean spaces E"+1 are defined and relations between these curvatures are found.Then.an original corresponding of The Joachimsthal Theorem for the hypersurfaces, which Theorem for (m-1)- dimensional manifolds in m-dimensionai Euclidean space Em given by Sabuncuoğlu in1976,has been obtained. In the last chapter, In the following the special cases of the Joachimsthal Theorem have been studied in detail, (1) n=m-1, v=0, (2) n=2,v=1, (3) n=2, v = 0.