Türk Ceza Kanunu'nda akıl hastalarına ilişkin sorumluluk rejimi
Criminal liability regime of the mentally ill in the Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 451522
  2. Yazar: ÖZGE BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Akıl hastalığı ile suç arasında bir yakınlık ilişkisinden, hastalığın bu anlamda her türün gösterdiği özellik ve meydana getirdiği tahribat dahilinde tetikleyici bir faktör olabileceğinden söz edilse de, başlı başına bir suç sebebi olarak kabulü mümkün görünmemektedir. Akıl hastalığını ceza hukukunun mühim konularından biri haline getiren husus, kusur yeteneği üzerinde yarattığı etki ve derecesidir. Akıl hastası failin tehlikeliliği ise güvenlik tedbirlerinin uygulanması ve sona ermesi bakımından önem arz etmektedir. Ceza sorumluluğu üzerinde etki doğurabilecek olan, fiilin işlendiği sırada var olan ve bu fiil yönünden failin algılama ve davranışlarını yönlendirme yeteneğinden oluşan kusur yeteneği üzerinde olumsuz tesir yaratan akıl hastalığı olup, TCK'nın 32'nci maddesi bu konudaki esasları tayin etmektedir. Bu itibarla, failin ceza sorumluluğu ve güvenlik tedbirine muhatabiyet durumu ile muhakeme veya infaz hukuku bağlamında akıl hastalığının doğuracağı sonuçlar, hastalığın mevcudiyet anına göre yapılacak bir değerlendirmeye binaen tayin edilecek; bu değerlendirmede bir ceza muhakemesi süjesi olarak bilirkişi yardımından istifade edilecektir. Bu hususlardan hareketle, çalışmamızda tıp ve psikiyatri biliminin sunduğu çağdaş veriler etrafında adli psikiyatri bakımından önem arz eden bir kısım akıl hastalıkları ile akıl hastalarının ceza sorumlulukları, bu kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulaması ve bilirkişi incelemesi ile muhakeme ve infaz hukukunda akıl hastalığının doğurduğu sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although it is said that there is a close link between mental disorders and crime and that they are likely to be a triggering factor depending on the characteristics of each type and the damage they bring, it still does not seem possible to accept mental disorders solely as the cause of a crime. Based on this function of theirs, namely steering offenders towards the criminal act, mental disorders that may have an effect on criminal responsibility are those that have a negative influence on criminal capacity, which is present when the act is committed and includes the capacity of the offender to perceive the meaning and consequences of this act and the ability to direct and control his actions. Article 32 of the Turkish Criminal Code provides for the essential points and rules of this particular subject. Through the service of an expert -which is an important actor in criminal procedure- and taking into account the time of the criminal act and the presence of the disorder, the criminal responsibility of the offender, whether security measures are to be imposed on him and the consequences of the disorder with respect to the related law is determined. Based on these arguments and facts and within the scope of the modern data provided by sciences of medicine and psychiatry, this study will focus on some mental disorders that are considered important by forensic psychiatry and the criminal responsibility of persons affected by them. Other subjects thoroughly covered in this study include the adoption and enforcement of security measures, the importance of an expert analysis particularly in the field of mental disorders and the consequences of a mental disorder in criminal procedure and corrections law.