Makroekonomik göstergelerin pay endeksi üzerindeki etkisi
The effect of macroeconomic indicators on share index
- Tez No: 451523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SABRİ TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sermaye piyasaları ülke ekonomilerinin gelişmesi açısından önemli bir rol üstlenmektedir. Sermaye piyasasında yatırım yapan yatırımcıların geleceğe ilişkin beklentilerinde ve verecekleri kararlarda makroekonomik göstergelerdeki değişimlerin belirleyici bir rolü bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı makroekonomik faktörlerin pay endeksi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada panel veri analiz yöntemi kullanılmıştır. Türkiye‟nin de içinde bulunduğu 19 gelişmekte olan ülke üzerine yapılan bu çalışma, kapsadığı ülke sayısı itibariyle bu konuda yapılan önceki çalışmaların tamamından daha kapsamlıdır. Çalışmada Ocak 2005 – Haziran 2015 dönemleri arasında 42 dönemi kapsayan 3‟er aylık veriler üzerine çalışılmıştır. Pay endeksi veriminin bağımlı değişken olduğu çalışmada GSYH, reel faiz oranı, enflasyon oranı, para arzı/GSYH, cari işlemler dengesi/GSYH ve döviz kuru açıklayıcı değişken olarak kullanılmıştır. Çalışmada uygun gecikme uzunluğunda istikrar koşullarını sağlamakta olan panel VAR modelinden faydalanılmıştır. VAR modelleri üzerinde Granger nedensellik testi, Etki-Tepki fonksiyonları ve varyans ayrıştırması analizleri uygulanmıştır. Tüm testler ve ekonometrik tahminlerde STATA 13 programı kullanılmıştır. Çalışmada temel makroekonomik göstergelerden başta döviz kuru olmak üzere ekonomik büyüme, reel faiz oranı, enflasyon oranı ve para arzının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının pay endeksi verimi üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital markets play an important role in the development of countries economy. The changes in macroeconomics indicators have played an important role for the investors for their future expectations and for making decisions about the capital markets. The aim of this study is to determine the impact of the macroeconomics factors on the share index. This study which covers 19 countries including Turkey has a comprehensive scope from the previous studies. By using the data set which consists of 42 quarterly data from January:2005 to June:2015 periods, panel data analysis is used. Share index yield of the country is used as the dependent variable. As explanatory variables; GDP, the real interest rate, inflation rate, money supply/GDP, the current account balance/GDP and the exchange rate is used. In this study the panel VAR models which provide the statistical stability conditions as an appropriate lag length are used. Granger causality tests, the impulse-response functions and variance decomposition analysis was conducted on VAR models. All the tests and econometric estimates are applied by using STATA 13 program. The result of the study find that the exchange rate, economic growth, real interest rate, inflation rate and the money supply /GDP rate had an effective impact on share index yield.