Türk Ceza Hukukunda akıl hastalığı ve akıl hastalığının kusur yeteneğine etkisi
Mental illness in Turkısh Criminal Law and its effect on the ability to commit fault
- Tez No: 911709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN ÖZOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kusur yeteneği, suç işleyen kişinin suç eylemi sırasında eylemi kontrol etme, suçu anlama ve bu suç eylemi için hukuki sonuçları anlayabilme yeteneğini ifade eder. Kusur yeteneği, bireyin akıl sağlığı, kusurluluğu ve suçun işlenme anındaki bilinçli davranışları gibi unsurları içerir. Hukuk sistemleri, kusur yeteneğini değerlendirirken genellikle uzman psikiyatristlerin ve psikologların raporlarından yararlanır ve bu değerlendirme süreci, adaletin sağlanması ve bireylerin haklarının korunması açısından önem taşır. Kusur yeteneği sınırlı olan bir birey, mahkemede ceza sorumluluğundan muaf tutulabilir veya cezası hafifletilebilir. Kusur yeteneği, hukuki süreçlerde adil bir yaklaşım sağlamak amacıyla kullanılır ve bireylerin hukuki sorumluluklarını değerlendirirken akıl sağlığı durumlarını dikkate alır. Ceza sorumluluğu, bir bireyin işlediği suç nedeniyle yargılanabilir ve cezalandırılabilir olma durumunu ifade eder. Ceza sorumluluğu kavramı, hukuk sistemlerinde suçlu bir kişinin suç işleme eylemi sırasında sahip olduğu irade, kusurluluk ve suçu anlama yeteneğini değerlendirir. Ceza sorumluluğu, suç işleyen bireylerin hukuki sonuçlarına katlanma yükümlülüğünü belirler ve adaletin sağlanması, toplum düzeninin korunması ve suç işlemenin caydırılması gibi amaçları içerir. Bu kapsamda ceza sorumluluğunun düzenlendiği Türk Ceza Kanunu'nda kusur yeteneğinin ne şekilde ele alındığı ve akıl hastalığının bu yeteneğe olan etkisinin belirlenmesi araştırmanın temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diminished responsibility refers to the ability of an individual who has committed a crime to control their actions, understand the nature of the offense, and comprehend the legal consequences of their actions. Diminished responsibility encompasses factors such as mental health, culpability, and conscious behavior at the time of the crime. Legal systems often rely on expert reports from psychiatrists and psychologists to assess diminished responsibility, a process crucial for ensuring justice and protecting individuals' rights. Individuals with limited diminished responsibility may be exempted from full legal liability or may receive mitigated sentences in court. The concept of diminished responsibility is employed in legal proceedings to ensure a fair approach when evaluating individuals' legal responsibilities by considering their mental health conditions. Criminal liability denotes the condition wherein an individual can be tried and punished for a committed crime. The concept of criminal liability in legal systems evaluates the volition, culpability, and understanding of the offense by the accused during the commission of the crime. Criminal liability establishes the obligation of individuals who commit crimes to bear the legal consequences, aiming at achieving justice, maintaining societal order, and deterring criminal behavior. In this context, exploring how Turkish Penal Code addresses diminished responsibility and determining the impact of mental illness on this capacity forms the basis of the research.