Levant Herald Gazetesi'nin 1874 yılı haberlerine göre İstanbul'da iktisadi, sosyal ve kültürel hayat (Fihrist-çeviri-değerlendirme)
Financial,social and cultural life in Istanbul according to the news in the Levant Herald issued in 1874
  1. Tez No: 451526
  2. Yazar: VEDAT AYCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCÜMEN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
“Levant Herald Gazetesi'nin 1874 Yılı Haberlerine Göre İstanbul'da İktisadi, Sosyal ve Kültürel Hayat”başlıklı çalışmamızda, İstanbul'da Osmanlı azınlıkları tarafından İngilizce olarak yayınlanmış bir gazetenin haberleri üzerinden 1874 yılı itibariyle İstanbul'un iktisadi, sosyal ve kültürel yaşamının ve insanların gündelik hayatının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Tezin çalışma kapsamı 1874 yılı The Levant Herald gazetesi haftalık yayını nüshalarıdır. Tezimizde, gazetenin 1874 yılında yayınlanmış olan tüm nüshaları içinden, kayıp olan 19 Ağustos sayısı hariç, toplam 51 sayısı incelenmiş; tüm haber başlıkları İngilizce ve Türkçe olmak üzere sayfa numaralarıyla birlikte fihrist halinde eklere konulmuştur. Hazırlanmış olan fihrist, bu gazete üzerinde çalışan araştırmacılar için ciddi bir inceleme-tarama kolaylığı sağlayacaktır. Oluşturulan fihristteki haberlerin başlıklarından seçilen İstanbul'la ilgili konular, tezimizin bölümlerinde ayrıntılı bir şekilde işlenmiş; metin çevirileri de zaman zaman okuyucuya doğrudan alıntılarla sunulmuş ve konuyla ilgili yayınlanmış kaynaklardan da desteklerle daha da zenginleştirilmiştir. Bu çalışmamız, 1874 yılı içinde gerçekleşen İstanbul merkezli iktisadi, sosyal ve kültürel olayları inceleme ve tarihsel döngü içinde bir yorum yapma açısından bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of our study, titled“Financial, Social and Cultural Life in Istanbul According to the News in The Levant Herald Issued in 1874”is to give an overall view of the life and the agenda of Istanbul in the year 1874 with all aspects of finance, cultural and social life. The content of the study is the weekly editions of The Levant Herald newspaper issued in 1874. All the weekly editions except the missing issue of 19th August, have been thoroughly viewed and a very useful index, which will guide to the researchers, has been prepared with all the details including headlines, page numbers and dates both in Turkish and English. Some of the news related to Istanbul in the index, have been knowingly chosen from the newspaper , translated and interpreted in details and supported by some additions from other references. Our study will make a contribution to make a better survey and analysis of financial, social and cultural incidents occured in the year 1874 in historical process.