Levant Herald Gazetesi'nin 1874 yılıhaberlerine göre İstanbul'daiktisadi, sosyal ve kültürel hayat(fihrist-çeviri-değerlendirme)
Economic and social life in the Ottoman state of the Levant Herald Newspaper according to the news of 1877
  1. Tez No: 774551
  2. Yazar: KAMRAN SARDARLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
“Levant Herald Gazetesi'nin 1877 Yılı Haberlerine Göre Osmanlı Devleti'nde İktisadi ve Sosyal Hayat”başlıklı çalışmamızda Osmanlı'da azınlıklar tarafından İngilizce yayınlanmış Levant Herald gazetesinin haberleri üzerinden 1877 yılında Osmanlı Devleti'ndeki genel ekonomik, sosyal ve siyasi durum, içerde ve dışardaki konjönktürel değişmeler ve bu değişikliklerin Osmanlı Devlet geleneği ve bürokrasisiyle çok uluslu Osmanlı toplumunu nasıl etkilediğini açıklamak amaçlanmaktadır. Tezin çalışma kapsamı 1877 yılı The Levant Herald gazetesi haftalık nüshalarıdır. Gazete, 20.06.1877-08.08.1877 tarihleri arasında yayınlanmamış olduğundan, diğer toplam 45 haftalık nüshalardan yararlanılmıştır. Bu nüshalar tek-tek incelenmiş, tüm haber başlıkları İngilizce ve Türkçe olmak üzere haberlerin ait oldukları günün tarihi, haberin yer aldığı sayfa ve sütun numaralarıyla birlikte excel sayfası halinde düzenlenmiştir. Meydana getirilen bu fihrist tezimizin ekler kısmında yer almaktadır. Fihrist, gazetedeki haberlerden yararlanmak isteyen herkes için önemli derecede inceleme-tarama kolaylığı sağlayacak ve onlar için önemli bir yol haritası rolü oynayacaktır. Fihristteki haberler tasnif edierek tezimizin üç bölüm halinde yazılmasına karar verilmiştir. Bölümler değerlendirilirken, haberlerle ilişkili tamamlayıcı veya açıklayıcı bilgiler için arşiv belgesi, tez, makale, kitap vessair gibi ikincil kaynaklara da müracaat edilmiştir.İngilizce metinlerin teze aktarımı esnasında kendi ifadelerimiz yanında birebir çevirilere de yer verilmiştir. Tezimiz sayesinde,“93 Harbi”olarak tanımlanan savaşın ilk yılında Osmanlı Devleti'ndeki iktisadi, sosyal ve siyasi durumu ve gelişmeleri zincirleme olarak inceleme ve tarihsel olaylara zamanın güncel bir bakış açısı ile bakma fırsatı doğmuştur. Anahtar Kelimeler : The Levant Herald, 1877, Türk-Osmanlı Devleti, 93 Harbi, Parlamento, Anayasal Sistem, Ekonomi.
Özet (Çeviri)
In our study titled“Economic and Social Life in the Ottoman State According to the News of 1877 of the Levant Herald Newspaper”is aimed to explain the general economic, social and political situation in the Ottoman State in 1877, the cyclical changes inside and outside and how these changes affect the Ottoman State tradition and bureaucracy and the multinational Ottoman society, through the news of the Levant Herald newspaper published in English by the minorities in the Ottoman Empire. The scope of the thesis is the weekly copies of The Levant Herald newspaper in 1877. Since the newspaper was not published between 20.06.1877-08.08.1877, a remaining total of 45 weekly copies were used. These copies have been examined one by one, and all news titles are organized in an excel page with the date of the news, the page containing the news and the column numbers, including English and Turkish languages. This index is in the appendices of our thesis. The index will enable a significant level of review-scanning for anyone wishing to use the news in the newspaper and will play an important roadmap role for them. It has been decided to write our thesis in three sections by classifying the news in the index. While evaluating the sections, secondary sources such as archive documents, theses, articles, books and others were also applied for supplementary or explanatory information related to the news. By means of our thesis, in the first year of the war, which was defined as the“93 War”, there was an opportunity to examine the economic, social and political situation and developments in the Ottoman State successively and to look at historical events from a contemporary perspective. Key words : The Levant Herald, 1877, Turkish-Ottoman State, 93 War, Parliament, Constitutional System, Economy.