Ruhr Bölgesi'nde (Almanya) metalurji sektöründe çalışan Türkiyeli göçmen işçilerin işyeri konseyi ve sendikalara katılımı ve temsiliyeti
Participation and representation of Turkish immigrant metalurgy workers at trade unions and works councils in Ruhr Region (Germany)
- Tez No: 451532
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU ÇITIPITIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu doktora tezi Ruhr Bölgesi'nde (Almanya) Türkiyeli metal işçilerin sendikalara ve iş konseylerine katılımını ve temsiliyetini göçmenlerin kendi ulus-ötesi sosyal alanıyla yerli işçilerle beraber paylaştığı kamusal alan arasındaki ilişki üzerinden analiz etmektedir. Kasım 2015 ile Ocak 2016 tarihleri arasında Ruhr Bölgesi'nde (Almanya) yapılan anket, derinlemesine mülakat ve odak-grup toplantılarından oluşan bir alan çalışmasına dayanan araştırmanın amacı“ulus-ötesi sosyal alan”teorisini Habermas'ın“kamusal alan”teorisi ve“yaşam dünyası-sistem”yaklaşımıyla beraber sentezleyerek göçmen-yerli/vatandaş ilişkisinin dinamiklerini daha derinlemesine anlamaktır. Sendikalar ve iş konseyleri söz konusu teorik çerçevenin geliştirilmesi için alan çalışmasına uygun bir mekan sunmaktadırlar. Bu kurumlar çalışanların kendilerini temsil ettikleri gönüllü ve serbest örgütlenmelerdir. Bu kurumlarda göçmenler yerli işçilerle ortak bir kamusal alan paylaşmakta, demokratik mekanizmalara dahil olmakta ve aynı zamanda farklı alt ulus-ötesi sosyal alanlardan diğer göçmenlerle beraber çalışmaktadırlar. Araştırma bu temel üzerinden Türkiyeli göçmen işçilerin yerli işçi sınıfına katılım sürecine ışık tutmayı amaçlamaktadır Araştırma kendilerine özgü kültürel ve dini aidiyetleriyle birlikte Türkiyeli göçmen işçilerin Batı Avrupa'daki elli yılı aşkın deneyimini değerlendirmeyi ve bunun üzerinden göçmenlerin yerlilerle/yurttaşlarla birlikte demokratik sisteme katılımında ve temsiliyetinde çalışma yaşamıyla vatandaşlık ve göç politikalarındaki değişimlerin etkilerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation research analyses the participation and representation of Turkish immigrant metal workers at trade unions and works councils in Ruhr Region (Germany) within the scope of the relation among migrants' own transnational social space with the public sphere that they share with native workers. Based on a field study at Ruhr Region (Germany) including surveys, in-depth interviews and focus groups between November 2015 and January 2016, this research aims to synthesise“transnational social space”approach together with the“public sphere”theory and lifeworld-system dichotomy of Habermas in order to have a deeper understanding of the dynamics of immigrant-native/citizen relations. Trade unions and works councils shall provide a fertile ground for field study to develop the theoretical framework. These are voluntary and free social organizations of employees to represent themselves. In these organizations, migrants share a common public sphere with native workers, join democratic mechanisms and they also work together with other migrants associated to various sub-transnational social spaces that based on these observations research aims to shed light over the engagement process of Turkish immigrant workers to the local working class.Research aims to evaluate experiences of Turkish immigrant workers' over 50-year long immigration to the Western Europe with their distinctive cultural and religious identities and focus on the representation and participation of immigrants to the democratic system together with natives/citizens with regard to the changes in the working life, citizenship and migration policies.