Küreselleşme sürecinde medyanın rolü ve önemi
The role and importance of media in the globalization process
  1. Tez No: 451560
  2. Yazar: SEREN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZGÜR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde artık hemen hemen herkesin diline dolanan ve her şeyin nedeni olarak gösterilen küreselleşme kavramı, ekonomik, siyasi, kültürel ve sosyal ilişkilerin yaygınlaşması ve teknolojik gelişmelerin her geçen gün daha da fazla gelişmesi sonucu tüm dünyada hızlı ve etkili rüzgârlar estirmeye devam etmektedir. 21. Yüzyılın vazgeçilmez kilit noktalarından biri olan kavram dünyayı bütünüyle değiştirmiş ve yepyeni olguların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Birçok insanın dünyanın gelişmesi için olmazsa olmaz koşullarından biri olarak gördüğü küreselleşme, insanların birçoğu tarafından ciddi bir tehlike olarak nitelendirilmektedir. Her sektörü oldukça derinden etkileyen küreselleşme medya sektörünü de etkilemiş, medya kavramının yapısını değiştirmiştir. Küreselleşmenin etkisiyle yeni pazarlar bulma ihtiyacı ve maliyetleri azaltma çalışmaları medya şirketlerinin yeniden yapılanmasına, yeni oluşumlar gerçekleştirmesine yol açmış ve medyayı küreselleştirmiştir. Küresel medyanın en çok eleştirilen yönlerinden biri, kamusal yayıncılık ilkesini terk etmiş olması, diğeri ise dünya da ciddi anlamda kültür benzeşmesi yaratarak, tek sesli bir kültür yapısı oluşturmasıdır. Dolayısıyla oldukça geniş bir alanda faaliyet gösteren küresel medyanın etkileri için çok ciddi önlemler alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The term of globalisation, which has been commentated by everybody and has been shown the cause of anything, is still fast-acting all over the world with widespreading economical, political, cultural and social relations and technological advancements. This concept, which is one of the significant key points of 21st century, has changed the world entirely and led completely new facts to arise. Globalization, which is taken by most of the people as an obligatory requirement for the development of the world, is though accepted as a serious danger for the world by the most of the people. Globalization that affected every sector deeply, also influenced the media sector and changed the structure of the media concept. He need to find new markets and efforts for cost reduction with the effect of globalization caused restructuring and reformation of media corporations and therefore globalized the media. The most criticized aspect of global media is that, today, the media has stopped broadcasting for public means and has started to broadcast with commercial motivations. One of the most contested parts of the global media is its abandonment of public publishing principles, while the other is its creation of a serious cultural assimilation, forming a uniform cultural structure. Hence, very serious precautions are necessary against the effects of the global media that operates at a much larger scale.