Yerel siyaset ve kentleşme bağlamında Diyarbakır örneği
Local politics and urbanization: Diyarbakır case
- Tez No: 451561
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİRSEN HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Marx'ın“ilk günah”olarak tanımladığı ilkel birikim“bir kereye mahsus”olması ile meşrulaşırken bu kavram Rosa Luxemburg'un dilinde bir kereye mahsus olmaktan çıkar ve kapitalizmin kendini var etme koşulu olarak tanımlanır. Luxemburg'un 1913'te ilkel birikim üzerine başlattığı tartışma altmış yıl sonra Harvey tarafından yeniden gündeme taşınır. Harvey, kapitalizmin yaşadığı krizleri aşma yöntemi olarak ilkel birikim yöntemini sürekli kıldığına dikkat çekerek mekânsal düzenlemenin ve coğrafi yayılmanın bunun aracı olduğunu ileri sürer. Harvey, 1970 sonrası neoliberal dönüşümü“mülksüzleştirme yoluyla birikim”kavramı üzerinden açıklamaya çalışır. Werner Bonafeld, Harvey'yi ilkel birikimin periferide ya da kapitalizmin çeperinde gerçekleşir savına karşı çıkarak tam da sistemin kalbinde kurucu bir unsur olarak işletildiğini dile getirir. Bu tez çalışması“el koyarak birikimin”kapitalizmin kurucu unsuru olduğunu, bir kereye mahsus olmadığını, kapitalizmin ideali olan ulus devletin hem inşasında hem de krizlerini aşmaya dönük çabalarında etnisite politikalarına yaslanarak meşruiyet zemini yarattığını Diyarbakır'ın kentleşme deneyimine odaklanarak ele almaya çalışır. Ayrıca bu çalışmada kapitalizmle etnisite politikalarının ilişkiselliğine vurgu yapılarak savaş olgusunun bu ilişkiselliğin harcı olduğuna değinilir. Bu hattan kapitalizmin ve ulus devletin kodları Diyarbakır örneğinde çözülürken Kürt siyasal hareketi olarak tanımlayacağımız yapının 1999 yerel seçimleriyle birlikte Diyarbakır'da dört dönemdir iktidarda olmasının kapitalist modern kentleşme politikalarına alternatif bir model üretip üretmediği tezde tartışmaya açtığımız diğer bir konudur.
Özet (Çeviri)
Primitive accumulation, defined as“first sin”by Marx and justified as a notion happening one time only in the history, was widened in Rosa Luxemburg's thought not only a non-limited and repetitive moment in the history but also a necessity for capitalism to continue its existence. David Harvey brought up the discussion about primitive accumulation to the agenda following Luxemburg's contribution in 1913, after 60 years. Harvey underlines that capitalism perpetuates primitive accumulation as a way to overcome the crises, using spatial regulations and geographical expansion as a tool. Harvey explains the neoliberal transformation after the 1970 by means of the notion“accumulation by dispossession”. Werner Bonafeld objects to Harvey's claim, stating that primitive accumulation takes place in the peripheries of capitalism and it is the basic and establishing element in the heart of the system. This dissertation focuses on urbanization process in Diyarbakir by means of primitive accumulation as the repetitive, non-limited and establishing element of capitalist system and the legitimacy effort, related with ethnicity policies that nation states put into practice both in the construction process and in the time of crises. Besides in this study the relationality between capitalism and ethnicity policies is emphasized, specifying that notion of warfare is the basic component of this relationality. Therefore the elements of the capitalist system and the nation state are decoded, meanwhile another point such as if the Kurdish movement, administrating the Diyarbakir municipality for 4 years beginning from the 1999 local elections, has any alternative urban model opposing to the modern urban policies or not.