Elementos autobiográficos en Filomeno, a mi Pesar de Gonzalo Torrente Ballester
Gonzalo Torrente Ballester'in Filomeno, a mi Pesar romanındaki otobiyografik unsurlar
  1. Tez No: 451559
  2. Yazar: ZÜLEYHA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFAEL CARPINTERO ORTEGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İspanyolca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma temel olarak çağdaş ispanyol edebiyatının galiçyalı yazarlarından Gonzalo Torrente Ballester'in Filomeno, a mi pesar romanındaki otobiyografik unsurların incelenmesini hedef alır ve incelemenin kapsamını, yazar Gonzalo Torrente Ballester'in ve başkahramanı Filomeno'nun biyografilerinin isim, coğrafya, dil ve tarih yönünden incelenmesi yönüyle ele alır. Çözümlemenin odak noktasını Filomeno isimli baş karakterin ve yazar Gonzalo Torrente Ballester'in biografisi ve belirtilen unsurlar açısından taşıdığı paralelliklerin ilişkilendirilmesi oluşturmaktadır. Bu incelemede kuram olarak otobiyografik romandan otofiksiyona kadar uzanan bir kuramsal çerçeve kullanılmıştır. Bu çalışmada, romanın otobiyografik sınıflandırılması kuramsal araçlar üzerinden yapılandırılarak, belirtilen isim, coğrafya, dil ve tarih yönlerinden otobiyografik paralelliklerin incelemesine çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze autobiographical elements in comtemporary Spanish literature's Galician author Gonzalo Torrente Ballester's Filomeno, a mi Pesar within the frame of the analysis of the nominal, geographical, linguistic and historical aspects of biographies of both Gonzalo Torrente Ballester and novel's protagonist, Filomeno. The analysis focuses mainly on the biographies of the protagonist called Filomeno and author Gonzalo Torrente Ballester and correspondences in respect of the aspects defined. This study is based on a broad theoretical framework ranging from autobiographical novel to autoficcion. This study intends to structure autobiographical classification of the novel through theoretical instruments, analyzing autobiographical correspondences in the aforementioned geographical, linguistic and historical aspects.