İdeolojiler mekanı olarak camilerde toplumsal cinsiyet örüntüleri
The gender patterns in the mosques as an ideological place
- Tez No: 451567
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL BERKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışmada camilerdeki toplumsal cinsiyet rolleri incelenmiştir; cinsiyetlendirilmiş zaman ve mekanların, kutsal ve din dışı zaman ve mekanların kamusallığı ve bu mekanların nasıl kesiştiği tartışılmıştır. Bu bakımdan kamusal-özel alan tartışmalarına yer verilmiş ve harem-selamlık sisteminin müslüman coğrafyalardaki tarihi gelişimi; İslam literatüründeki yeri; Türkiye camilerindeki uygulaması ele alınmıştır. İdeolojiler mekanı olarak camilerin kamusal-özel alan ikiliğinde nerede durduğu sorunsallaştırılarak bu sorgulama çerçevesinde kadınların kamusallık yaratabilmesine ya da aksine yönelik mekan politikaları incelenmiştir. Bu inceleme, Türkiye Din bürokrasisi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın camilere ve kadınlara yönelik mekan politikaları üzerinden yapılmıştır; Diyanet'in elinde bulunan çeşitli ideolojik araçlar aracılığıyla yürüttüğü politikalar genellikle hutbeler, dini yayınlar, genelgeler, din şuraları ve fetvalar aracılığıyla olup söz konusu bu araçların 1990-2010 yılları arasındaki kullanımları söylem analizine tabi tutulmuştur. Bu analiz boyunca sadece söylemin mekandaki toplumsal cinsiyet rollerini ürettiği değil, aynı zamanda mekanın da toplumsal cinsiyet rollerini yeniden ürettiği göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, gender roles in mosques have been examined and gendered time and spaces, publicity of sacred and profane times and spaces and their intersection have also been discussed. In this regard, discussions about public/private space and historical development of segregation practice in Muslim societies, its position in Islamic literature and implementation in Turkey's mosques have been dealt with. Space politics which could give possibility to women for creating a publicity experience or which exclude them from public space have been analyzed through problematizing the position of mosques in the public/private dichotomy. This analysis has been made on space policies carried out toward mosques and women by Turkey's religion bureaucracy, Turkey's Directorate of Religious Affairs. The policies conducted through ideological means under control of Turkey's Directorate of Religious Affairs are generally khutbahs, religious broadcasts, memorandums, religious councils and fetwas and usage of these means between the years of 1990 and 2010 have been subjected to discourse analysis. Within this analysis, it has been taken into consideration that not only discourse produces gender roles in space, but also space reproduce gender roles.