Türk sinemasında İstanbul temsili: Ah Güzel İstanbul ve Anlat İstanbul filmleri örneklemi
The representation of the Istanbul in Turkish cinema: Examples of Ah Güzel Istanbul and Anlat Istanbul films
- Tez No: 451568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, sinema-kent ilişkisi üzerinden, Türk sinemasında İstanbul'un nasıl ve ne şekilde temsil edildiği seçilen örneklem filmler analiz edilerek, açıklanmaya çalışılmıştır. Öncelikle ilk bölümde, kent kavramı incelenmiş, sinema ve kent arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Türk sinemasındaki İstanbul temsilinde herhangi bir değişiklik ya da diğer dönem temsilleriyle bir benzerlik olup olmadığını anlamak için ilk dönem Türk sinemasından başlayarak, 2000'lere kadar olan dönemde, Türk sinemasındaki İstanbul temsillerine bakılmıştır. Temsillere bakılırken, o dönem ki Türk sinemasının genel özelliklerine de değinilmiş ve sinemayı etkileyen göç, gecekondulaşma ve arabeskleşme gibi toplumsal sorunlara da değinilmiştir. Son bölümde, 2000'li yıllarda Türk sinemasının genel özelliklerine değinilmiş ve farklı dönemlerde İstanbul şehrinin sinemada nasıl temsil edildiğini anlamak için eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılarak, Ah Güzel İstanbul ve Anlat İstanbul filmleri analiz edilmiştir. Analiz edilen filmler, isimlerinde İstanbul adının geçtiği, Türk sinemasının iki farklı döneminden seçilmiştir. Çalışmanın sonucunda, 60 dönemi Türk sinemasında, taşı toprağı altın, yedi tepeli bir cennet ve masal kenti olarak temsil edilen İstanbul şehrinin, 2000'li yıllarda Türk sinemasında taşı toprağı suç olan, yaşayan insanların yabancılaştığı ve yalnızlaştığı kaotik bir suç şehri olarak temsil edildiğini görürüz.
Özet (Çeviri)
What has been explained in this work is how Istanbul has been represented in Turkish cinema by analysing the films which have been chosen as examples via cinema- city relationship. Principally, in the first part, city concept has been analyzed and the relationship between cinema and city has been tried to explained. In the second part, to discover whether there has been any similarity between 2000's representation of Istanbul and the other periods, Representation of Turkish Cinema has been kindly analyzed from first periods to 2000's. As well as analysing the representations, it has been touched Turkish cinema's general characteristics, and also social problems such as squatting and getting more arabesque. In the final part, it has been expressed the general characteristics of Turkish cinema after 2000's and to penetrate the representation of Istanbul in different periods, Ah Guzel Istanbul and Anlat Istanbul films have been analyzed by using discourse analysis method. The films have been analyzed, have Istanbul in their names- choosed from two different period of Turkish cinema. In consequence of the analysis, we kindly see that Istanbul representation in 1960's Turkish Cinema has been shown as somewhere pawed with gold and it is dramatically shown in 2000's as a big chaotic city which alienates and isolates people, somewhere paved with crimes.