Modern heykelde iz ve işaret
Sign and trace in the modern sculpture
  1. Tez No: 451573
  2. Yazar: MURAT MUSTAFA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEDA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Modern heykelden önce çoğunlukla pürüzsüz olan heykelin yüzeyi modern heykelle birlikte hareketlenir. Sanatçının izi heykelin yüzeyinde görünür olurken, bu iz aynı zamanda bir işarete dönüşür. İz ve işaret yaratıcısının varoluşuna tanıklık ederken biçime ve anlama da katkıda bulunur. Modern heykelle birlikte yeniden ön plana çıkan ve heykele içkin bir öge olan dokunsallığın, yüzeyde görünür olan ve işarete dönüşen izin yarattığı olanakla birlikte okunması gerekir. Modern heykeltıraş kendi üretimi üzerinde kendi elini, zihnini ve yaratımını göstermeyi amaç edinir.
Özet (Çeviri)
The surface of the sculpture which was generally smooth before the Modern Art time, once the Modern Art era starts gains scratches and traces. The trace of Artist which is visible on the sculpture surface after that with time turns to a sign. The traces and signs both show the Artist's existence and add special meanings and shapes to the sculpture. The tacticality which once more becomes more important for Modern Art is expressed within the traces on the surface of sculpture, which turn into signs and should be analised together. The modern sculptor aims to show his or her creativity, mind and hand in his or her works.