Dökme demirlerde indüksiyonla yüzey sertleştirme
- Tez No: 45159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Küresel grafiti 1 dökme demir, komplex yük ve aşınma şartlarında çalışan çeşitli parçaların imalinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, küresel grafitli dökme demir ham döküm haldeyken, daha düşük mekanik özelliklere sahip olduğu için(özellikle düşük aşınma direnci) servis koşullarında hata durumları ve makinalarda hızlı aşınma durumları gözlenir. Küresel grafitli dökme demirin kullanım sahasını genişletmenin yollarından birisi, aşınma direncini ve mekanik özellikleri arttıran ve dökme demirin ısıl işlemini kuvvetlendiren indüksiyonla sertleştirme uygulamasıdır. Bu çalışmada, perlitik küresel grafitli dökme demir numunelerin yüzeyleri yassı tabanlı indüktörle ısıtılmış ve bu numunelerin bir kısmı suda sertleştirilmiş, bir kısmı da 225 °C ve 375 °C 'de tuz banyosunda östemperl enmişt ir. Tüm numunelerde, aşınma deneyi yapılmış ve ağırlık kayıpları gözlenmiştir. Ayrıca, ısıl işlemden sonra bütün numunelerde, mikroyapı çalışması yapılmıştır. Isıl işlem sonrasında, bütün numunelerin sertlik değerlerinde önemli artışlar gözlenmiştir. Bunun yanında, aşınma sonrası en az ağırlık kaybı sertleştirilen numunelerde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cast iron with spheroidal graphite has obtained wide use for the production of various parts which in the majority of cases operate under complex conditions of loading and wear. However, since cast iron with spheroidal graphite in the as cast condition possesses relatively low mechanical properties (especially wear resistance), under service conditions cases of failures and rapid wear of machines are observed, which limits the use of this cast iron for heavily loaded parta.One of the means of broadening the area of use of cast iron with spheroidal graphite 1s the use of induction harden ing, which makes 1t possible to increase the wear resistance and mechanical properties of cast iron with spheroidal graphite intensify the heat treatment of casting. In the study, perl 1 tic cast iron with spheroidal graphite specimens were heated by a pancake inductor and several of those specimens were hardened In water, other specimens were austempered at 225 °C and at 375 °C in the salt bath. After wear experiment was applied to all the specimens weight losses were observed. In addition, after heat treatment, mlcrostructure studies were made for specimens. After heat treatment, increasing hardness values were observed. Howewer minimum weight losses were observed on hardened specimens.