Östemperlenmiş küresel grafitli dökme demirlerde indüksiyonla yüzey sertleştirme işleminin mekanik özellikler üzerine etkisi
The effect of induction surface hardening process on mechanical properties of the austempered ductile iron
- Tez No: 318274
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, indüksiyonla yüzey sertleştirme ısıl işleminin östemperlenmiş küresel grafitli dökme demirin mikroyapı ve yorulma dayanımı üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, GGG70 sınıfı alaşımlı küresel grafitli dökme demir numuneler; 900°C'de 90 dk östenitleme yapılarak, 375°C sıcaklıktaki tuz banyosunda 120 dk süre ile östemperlenmiştir. Daha sonra östemperlenmiş yorulma numuneleri yüksek frekanslı indüksiyonla yüzey sertleştirme ısıl işlemi yapılmıştır. Karşılaştırma amacıyla döküm koşullarındaki numunelerinde yüzeyi indüksiyonla yüzey sertleştirme yapılmıştır. Numunelerin yorulma dayanımları dönmeli-eğmeli yorulma yöntemi ile belirlenmiştir. Deneysel sonuçlar, östemperlenmiş+yüzeyi indüksiyonla sertleştirilmiş numunelerin yorulma dayanımlarının yüzeyi indüksiyonla sertleştirilmiş dökülmüş haldeki numunelerden daha iyi olduğunu göstermiştir. Ayrıca indüksiyonla yüzey sertleştirme işlemi, östemperlenmiş koşullara göre yorulma dayanımını %25 arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of induction surface hardening heat treatment on the microstructure and fatigue strength of austempered ductile iron has been investigated. For this purpose, GGG70 grade alloyed ductile iron, specimens was austenitized at 900 °C for 90 min and then transformed into salt bath held 375 C° for austempering for a period of 120 min. Then austempered fatigue test specimens were subjected to high frequency induction surface hardening heat treatment. For a comparison reason, as-cast specimens were also subjected to Induction surface hardening treatment. The fatigue strength of the specimens was determined by rotary-bending fatigue test. The experimental results showed that, the fatigue strength of austempered specimens are higher than those as cast specimens. In addition, induction surface hardening process of austempered specimens increased fatigue strength approximately 25 % compared those austempered specimens.