Sürekli konuşmanın sinirsel devre yardımı ile tanınması
Recognition of continuous speech by using neural network
  1. Tez No: 45160
  2. Yazar: MUSTAFA KIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATALAY BARKANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Günümüzde, bilgisayar ve yazılım teknolojisindeki geliş meler, konuşmayı tanıma alanında büyük kolaylıklar sağlamış tır. Bu tez çalışmasında, seslerin Doğrusal Ongörülü Kodlama ( LPC ) katsayılarından elde edilen -Frekans spektrumu genlik değerlerinin girdi olarak seçildiği, çok Katlı Sinirsel Devre modeli kullanılmıştır. Türkçe ünlü ve ünsüz harflerinin tanınması amacıyla eğitilen çok Katlı Sinirsel Devrede, Geri ye Yayılımlı Eğitim Algoritması kullanılmıştır. Analiz işleminde, kelimelerin herbir çerçevesi sinirsel devrelere sunulmuştur. Sinirsel devrelerin çıkış değerleri, durum makinasına uygulanmıştır. Durum makinası, kararlı ve kararsız çerçeveleri saptamıştır. Kararsız çerçeveler atılmıştır. Kararlı çerçeveler birleştirilmiş ve Türkçe kelime yapıları oluşturulmuştur. Sonuçta; bilgisayar sistemi, konuşmacıdan bağımsız olarak Türkçe kelimeleri tanımıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, developments of the computer and software technology provide many facilities in the field of the speech recognition. In this thesis, Multi Layer Neural Networks to which amplitude value of frequency spectrum formed from Linear Predictive Coefficients of speech are given as an input, are used. Multi Layer Layer Neural Networks which are used for recognizing of Turkish wovels and consonants are trained by using Back-Propagation Training Algorithm. In analysis process; each frame of words presented to neural networks according to circumstances. Outputs of neural networks are presented to the state machine. The state machine detected stable and unstable frames. Unstable frames are discharged. Stable frames are connected and thus Turkish word constructions are established. Finally; The computer system, recognized Turkish words being speaker independent.