Perlitik-Ferritik ve perlitik küresel grafitli dökme demirlerin yorulma dayanımı üzerine mikro yapı ve yüzey işlemlerinin etkisi
Effect of microstucture surface processes of fatique strength of pearlitic-ferritic and pearlitic ductile cast irons
  1. Tez No: 45202
  2. Yazar: MUAMMER DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Doktora Tezi PERLİTİK-FERRİTİK VE PERLİTİK KÜRESEL GRAFÎTLÎ DÖKME DEMİRLERİN YORULMA DAYANIMI ÜZERİNE MİKRO YAPI VE YÜZEY İŞLEMLERİNİN ETKİSİ Muammer DE?ER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Remzi ÇETİN 1995, Sayfa: 134 Jüri: Prof. Dr. Emel GEÇKİNLİ Prof. Dr. E. Sabri KAYALI Prof. Dr. Remzi ÇETİN Perlitik-Ferritik (GGG 60) ve Perlitik (GGG 70) küresel grafitli dökme demirlerin döküm hali ve normalizasyon işlemine tabi tutulmuş halde indüksiyonla yüzey sertleştirmesi yapılarak ve aynı dövme şartlarında bilyalı dövülmesi sonucu yorulma dayanım limitlerinin artışları tesbit edilmiştir. Bu işlemlerin, mikro yapı özellikleri incelenen küresel grafitli dökme demirlerin yorulma dayanım limitlerine etkisi incelenmiştir. Aynı numune gruplarına aynı şartlarda normalizasyon işlemi uygulanarak mikro yapı tamamen perlitik hale dönüştürülmüştür. Normalizasyon işleminden sonra hazırlanan yorulma numuneleri, yorulma deneyine tabi tutularak döküm haline göre yorulma dayanımı limitindeki artış tesbit edilmiştir. Döküm hali ve normalizasyon işlemine tabi tutulan numunelere, indüksiyonla yüzey sertleştirme işlemi ve aynı dövme şartlarında bilyalı dövme yapılarak yorulma deneyleri yapılmıştır. Test sonunda tesbit edilen yorulma dayanım limitlerinin değişik işlemler sonunda nasıl değiştiği bir birleri ile mukayese edilerek yorulma dayanım limitini en fazla artıran işlem tesbit edilmiştir. Test sonuçlan literatürde verilen sonuçlarla karşılaştırıldığında, mikro yapı özeUilderinin, normalizasyon işleminin, indüksiyonla yüzey sertleşmenin ve bilyalı dövmenin yorulma limiti üzerine etkilerinin uygun olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Küresel Grafitli Dökme Demir, Normalizasyon, Yüzey Sertleştirme, Bilyalı Dövme, Yorulma Dayanım Limiti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis EFFECT OF MICROSTUCTURE AND SURFACE PROCESSES ON FATIGUE STRENGTH OF PEARLITIC-FERRITIC AND PEARLITIC DUCTILE CAST IRONS Muammer DE?ER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Suparvisor: Prof. Dr. Remzi ÇETÎN 1995, Page: 134 Jury: Prof. Dr. Emel GEÇKİNLÎ. Prof. Dr. E. Sabri KAYALI Prof. Dr. Remzi ÇETÎN The increments in the fatigue limits for Pearlitic-ferritic (GGG 60) and Pearlitic (GGG 70) ductile cast irons are examined as-cast, normalized, induction surface hardened and shot peened at the same peening conditions. This is a study of the effects of those processes on the fatigue strength limits of ductile cast irons of which the microstructural properties can be observed. The normalization procedure has been applied at the same conditions on identical sample groups. And thus microstructures have been changed into full pearlitic form. The cast iron samples, after normalization, have been applied to fatigue tests. The increase in the fatigue strength limits have been recorded. Thus the effect of the normalization on the fatigue strength limits have been determined. The four sample groups of GGG 60 and GGG 70 as-cast iron and normalized forms have been shot peened. Then all of these sample groups were exposed to fatigue tests. As a result, the fatigue strength limits of GGG 60 and GGG 70 in six different sample groups each have been recorded and analysis were made to evaluate the effect of above mentioned processes on the materials. The values were compared with each other and the most effective process on GGG 60 and GGG 70 for fatigue strength limits was determined. Comparing the test results with the literature, microstructure properties and the effects of normalization, induction surface hardening and shot peening were found to confirm the literature.. KEY WORDS: Ductile Cast Iron, Normalization, Surface Hardening, Shot Peening, Fatigue Strength limit. ii