Vadeli işlem piyasasının etkinliğinin markov rejim değişim modelleri ile test edilmesi: BIST üzerine bir uygulama
Testing the efficiency of futures market by markov regime switching models: A study on BIST
- Tez No: 451607
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Hızlı ve sık dalgalanmaların yaşandığı finans piyasaları, çok sayıda daralma ve büyüme dönemleri yaşamaktadır. Bu çalışmada, ekonomilerin ve finans piyasalarının içinde bulunduğu dönemler arasındaki geçişleri, bir Markov Süreci ile açıklayan Markov Rejim Değişim Modelleri kullanılarak, Türkiye Vadeli İşlem Piyasasını Etkin Piyasa Hipotezi kapsamında analiz edilmiştir. BİST 30 Endeks Vadeli İşlem Sözleşmesinin fiyat değişimlerini, Türkiye'deki ilk organize vadeli piyasanın kuruluşundan 2014 yılı sonuna kadar günlük gözlemler ile inceleyen çalışma, iki araştırmadan oluşmaktadır. İlk modelde, BİST 30 Endeks Vadeli İşlem Sözleşmesi fiyat değişimlerinin doğrusal olmayan yapısı Markov Rejim Değişim Otoregresif Modeli ile test edilmiştir. İkinci modelde, BİST 30 Fiyat Endeksi ve Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri fiyat değişimleri arasındaki ilişki, Markov Rejim Değişim Vektör Otoregresif Modeli ile açıklanmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye Vadeli İşlem Piyasası'nın etkin olmadığına dair kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The financial markets which are observed with fast and frequent fluctuations, have many periods of growth and shrinkages. In this study, Markov Regime Switching Models which explain the switching behaviour between those periods by using the Markovian process, are used to analyse Turkish Derivatives Market under The Efficient Market Hypothesis. The study examines the price changes of BIST 30 Price Index Futures since the establishment of the first organized futures markets in Turkey until the end of 2014 with daily observations, consists of two empirical researches. In the first model, the nonlinear structure of the price changes of BIST 30 Index Futures Contracts has been tested by Markov Regime Switching Autoregressive Model. In the second model, the relationship between the price changes of BIST 30 Price Index and Index Futures are described by Markov Regime Switching Vector Autoregressive Model. The findings are evidence that Turkish Derivatives Market is inefficient.