Fârabî felsefesinde filozof ve peygamber tipolojileri
Philospher and prophet typologies in al-Fârâbî's philosophy
- Tez No: 451615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CÜNEYT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez,“Fârâbî Felsefesinde Filozof ve Peygamber Tipolojileri”başlığı altında bir yüksek lisans tezi olarak tasarlanmıştır. Tezin bu başlığa sahip olması öncelikle Fârâbî'nin filozof ve peygamber“tipolojileri”olduğu iddiasını taşımaktadır. Nitekim tez boyunca Fârâbî'nin felsefî sisteminde filozof ve peygamber tipolojileri bulunduğu ve hatta bu tipolojilerin kendi içinde alt tipolojiler barındırdığı tartışılmıştır. Bunun yanı sıra çalışma sırasında Fârâbî'nin felsefî görüşlerine ancak filozof ve peygamber tipolojileriyle ilişkileri bağlamında değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is titled as“Philosopher and Prophet Typologies in al-Fârâbî's Philosophy”, and it has been designed as a master thesis. Since the thesis has this title, it claims al-Fârâbî's philosophical system includes“typologies”for the philosophers and the prophets. Hence, it has been revealed in this thesis that al-Fârâbî's philosophy has philosopher and prophet typologies, and even these typologies have sub-typologies. Besides, the philosophical views of al-Fârâbî, throughout the thesis, are mentioned only in the context of their relations with the philosopher and prophet typologies.