Kitabu'l-Cem'de Farabi'nin Eflatun ve Aristo'yu uzlaştırması
Farabi's reconciliation of Plato and Aristoteles on the Kitab al-Jam
- Tez No: 62540
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
113 TEZ ÖZETİ ŞAHİN, Eyüp;“ Kitabu'l- Cem' de, Fârâbf nin Eflâtun ve Aristo Uzlaştırması, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Hayrani ALTINTAŞ, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, 1997, V 120 s. Bu çalışmanın giriş bölümünde Meşşâî sistemde uzlaştırma geleneği üzerinde duruldu. Tezin birinci bölümünde Eflâtun, Aristo ve Fârâbî'nin hayadan ve eserleri hakkında bilgi verildi. Söz konusu filozofların felsefi sistemleri üzerinde duruldu; varlık, âlem, mantık, bilgi anlayışları, siyaset ve ahlak felsefeleri konularında genel bilgiler verilmekle birlikte, filozofların birbirlerini izledikleri ve birbirlerinden ayrıldıkları noktalara işaret edildi. İkinci bölümde genel olarak Eflâtun ve Aristo'nun islam felsefesine, özel olarak da Fârâbî'ye tesirlerine değinildi. Fârâbî'nin, ”KitabüT-Cem'“ de, Eflâtun ve Aristo'nun felsefe anlayışlarım uzlaştırmasına neden olan hususlar açıklandı. Din ve felsefe, peygamber ve filozof kavramlarını birbiriyle uzlaştırmakla, Tek Hakikat'e ulaşma gayesini amaçladığının üzerinde duruldu. Araştırmanın üçüncü bölümünde, Fârâbî'nin, ”Kitabü'1-Cem“ de, Eflâtun ve Aristo'yu uzlaşnrdığı konular işlendi. Genelde, felsefe ve mantık, özelde hayat anlayışları, ilimler sınıflaması, ilimlerin kaynağı, cevher anlayışları, kıyas, tarifler, görme, ideler, âlemin ezelfliği ve yaratılmışlığı, ahlak ve ahiret konularında Fârâbî'nin, bu iki filozofu nasıl uzlaşnrdığı, bunu yaparken filozofların hangi kaynaklarına müracaat ettiğine bakılarak, bu kaynaklar değerlendirildi. İncelenen konuları hangisinde isabet ettiğine, hangisinde de hataya düşmüş olabileceğine işaret edildi. Genel olarak islam düşüncesinde, Fârâbî'nin, Eflâtun ve Aristo'yu uzlaştırmasına, Aristo'nun olduğuna inandığı ”Theologia" adlı eserin neden olduğu inancı hakimdir. Ancak yaptığımız araştırmada bunun doğru olmadığı, asıl nedenin, Fârâbî'nin hakikat anlayışından kaynaklandığı sonucuna varıldı. Fârâbî'nin bu şekildeki bir davranışının, onun felsefe anlayışına paralel ve tutarlı bir anlayış olduğu kanaatine ulaşılarak, eserin hakettiği ilgiyi görmediği ve kendisinden sonraki filozoflar üzerindeki tesirinin gözardı edildiği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
114 ABSTRACT ŞAHİN, Eyüp; Farab's Reconcilation of Plato and Aristoteles on the Kitab al-Jam M.A. Dissertation, Supervised by, Prof. Dr. Hayrani ALTINTAŞ, Submitted to Ankara University, 1997, 120 p. The introductory chapter of this study examines the tradition of reconciliation in Islamic Peripatetic philosophy. The first chapter of the thesis gives information about the lives and works of Plato, Aristotle and aî-Fârâbî and it considers the philosophical systems of these philosophers highlighting their views of being, the world, logic, epistemology, ethics and politics together with their agreements and disagreements. The second chapter deals with, the general influence of Plato and Aristotle on Islamic philosophy and on al-Fârâbî in particular. It also enumerates the motivations behind al- Fârâbî's reconciliation between Plato and Aristotle in his“Kitab al-Jam”considering his ideal of arriving at the Ultimate Reality by reconciling philosophy with religion and prophet with philosopher. In the third chapter, the subjects of al-Fârâbî's reconciliation between Plato and Aristotle are examined. Thus, it is shown how al-Fârâbî reconciles their views of philosophy and logic in general and of the philosophy of life, the classification of sciences, the source of knowledge, substance, syllogism, definition, visual perception, the theory of Forms, the etemality-creation of the world, ethics and afterlife in particular. Also, al-Fârâbî's sources of such a reconciliation are assessed and it is thus displayed where he was right or mistaken. It is a general conviction in Islamic thought that it is Aristotle's“Theologia”which caused al-Fârâbî to reconcile Plato with Aristotle. However, our investigation has shown us that this vonviction is ill-founded and that the basic motivation behind this enterprise was al- Fârâbî's understanding of Truth (Reality). Indeed this also coheres with al-Fârâbî's general philosophical outlook and, by the way of concluding, it is notable to say the enough