Türkiye'de uygulanan bireysel emeklilik sistemi dahilinde faaliyet gösteren emeklilik yatırım fonlarının performans değerlendirmesi
Performance evaluation of pension mutual funds operating under individual pension system implemented in Turkey
- Tez No: 451614
- Danışmanlar: PROF. NİMET HÜLYA TIRMANDIOĞLU TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de uygulanan bireysel emeklilik sistemi dahilinde faaliyet gösteren emeklilik yatırım fonlarının performansını değerlendirmek, elde edilen sonuçların ışığı altında katılımcılar ve ülke ekonomisinin ortak çıkarları için somut öneriler sunmaktır. Araştırma kapsamına, yatırım amacına göre 8 ayrı gruba ayrılmış olan toplam 132 fon dahil edilmiştir. Seçilen emeklilik yatırım fonlarının 2012, 2013 ve 2014 yıllarına ait aylık verileri kullanılmıştır. Performans analizi, genel kabul görmüş performans değerlendirme yöntemleri olan; Sharpe Oranı, M^2 Performans Ölçütü, Treynor Oranı, Jensen Alfa Ölçütü ve Değerleme Oranı kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, hisse senedi fon grubu dışında kalan 7 fon grubunun performansının kendileri için belirlenen göstergelerine ait performansın altında kaldığı ortaya çıkmıştır. Diğer yandan hisse fon grubu dahil hiçbir fon grubu için istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönetim performansı bulunamamıştır. Fon bazında, incelenen 132 emeklilik fonu içinde pozitif yönetim performansı anlamlı çıkan sadece 3 adet hisse fonu olurken, negatif yönetim performansı anlamlı çıkan 27 fon olmuştur. Sonuçlara bakıldığında, hisse fon grubu dışında kalan emeklilik yatırım fonu grupları için incelenen dönemde etkin bir portföy yönetimine rastlanmamıştır. Bu durum bireysel emeklilik sisteminin geleceği, katılımcılar ve yurt içi tasarruf hedefleri açısından sorun teşkil etmektedir. Anahtar Kelimeler : Emeklilik Yatırım Fonları, Bireysel Emeklilik Sistemi, Portföy Yönetimi, Performans Değerlendirme, Yurt İçi Tasarruflar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to evaluate the performance of pension mutual funds operating under individual pension system implemented in Turkey and to provide concrete recommendations for common interest of the participants and country's economy in the light of the results obtained. The study includes totally 132 funds, divided into 8 different groups according to their investment objective. 2012, 2013 and 2014 monthly statistics of pension mutual funds selected have been used. Performance analysis has been done by using widely accepted measurements i.e. Sharpe Ratio, M^2 Performance Criteria, Treynor Ratio, Jensen Alpha Criteria and Appraisal Ratio. According to the analysis results, the performance of 7 fund groups except stock funds group has stayed below the indicators set for themselves. On the other hand, statistically significant“positive management performance”couldn't be found for any fund groups, including stock funds group. On the basis of the funds, only 3 stock funds had significant“positive management performance”, whereas 27 stock funds had significant“negative management performance”among 132 pension funds surveyed. According to the results, no active portfolio management has been found for the pension mutual funds groups except stock funds group in the period under review. This situation poses a problem in terms of the future of individual pension system, participants and domestic savings targets. Key Words : Pension Mutual Funds, Individual Pension System, Portfolio Management, Performance Evaluation, Domestic Savings.