Kant felsefesinde transsendental ben sorunu
The problem of transcendental ego in Kant's philosophy
- Tez No: 451622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kant'ın“ben”anlayışı, onun eleştirel dönem felsefesinin ürünüdür. Bu konuyu ele aldığı eseri Saf Aklın Eleştirisi kitabıdır. Bu eser, Kant'ın kendisinden önceki tüm metafizik temelli felsefelerin eleştirinin süzgecinden geçirilme projesini yürürlüğe koyduğu eserdir. Bu, felsefe tarihindeki en önemli projelerden biridir. Kant'ın Transsendental felsefesinin ana metni olan bu eser, onun transsendental 'ben' sorununu da kavramamıza büyük ölçüde katkı sunmaktadır. Çalışmamızda da, Kant'ın eleştirel felsefesini, temel ilkeleri ve kabulleriyle serimleyip onun 'ben' sorununa bakışını belirtme amacındayız.
Özet (Çeviri)
Kant's concept of 'Ego/I' is the product of his critical period philosophy. Kant deals with the issue in The Critique of Pure Reason. This is the work in which Kant strain all the metaphysics-based philosophies out of critique. This work is one of the most important projects in the history of philosophy. The Critique of Pure Reason is the main text of Kant's transcendental philosophy and also considerably contribute to the grasping of his transcendental 'ego' problem. In this study, we aim to represent Kant's insight of the 'Ego' problem by exhibiting his critical philosophy with its main principles and presuppositions.