İstanbul'daki Afrikalı göçmenlerin sosyo-ekonomik durumlarına yönelik bir değerlendirme
African migrants in istanbul towards socio – economic assessment
- Tez No: 451627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Göç, yıllar boyunca farklı şekillerde söz edilmiş sınır tanımayan, karışık bir olgudur. Tarih boyunca, modern zamanlara dek göçün sebepleri değişmemiştir. Göçün en büyük nedenleri“itme ve çekme faktörleri”olarak sınıflandırılmıştır. İtme faktörlerinin en iyi örneklerinden birisi, Afrikalıların kölelik sebebiyle göçe zorlanmasıdır, bu da göçün neden bugün Afrika'da hâlâ yaygın olduğunun nedenlerinden birisidir. Atlantik köle ticaretinin gerçekleştiği yüzyılda, çoğunluğu Batı Afrika'dan olmak üzere 15 milyon insan köleleştirilmiş, ardından Amerika ve Avrupa'daki Yeni Dünya'ya götürülmüştü. Bugün, yüzyıllar sonra bile Afrika dışarıya en fazla göç veren kıtadır. Ancak bugün Afrika insanı kendi arzusuyla göç etmektedir. Afrikalıların dışarı göçünün ana hedef merkezi olan Avrupa'nın kalabalıklaşması, yeni gelen göçmenler için fırsatların azalmasına ve bu sebeple göçmenlerin kendilerine yeni bir istikamet belirleme çabalarına neden oldu. Bu doğrultuda Türkiye, özellikle de İstanbul, 2000'li yıllar sonrası yaşanan ekonomik gelişme ve göçmenlere yönelik fırsatların artmasıyla Afrikalı göçmenler arasında cazip halee gelmeye başladı. Başlarda İstanbul Avrupa'ya gitmeyi planlayan göçmenler için bir geçiş noktasıydı. Ancak zamanla birçok Afrikalı göçmen için yurt olmuştur. Afrikalı nüfusun en yoğun olduğu yer Kumkapı bunun bir kanıtıdır. Bu araştırmada İstanbul'daki Afrikalıların hayatları ve karşılaştıkları sosyo ekonomik sorunlar incelenmiştir. Göçün tarihine yönelik genel bir değerlendirme yapılan bu tez çalışmasında, Türkiye'nin göç tarihi ve göç alan bir yer olarak şu anda karşılaştığı sorunlar değerlendirilmiş, bu çerçevede de İstanbul'daki Afrikalı göçmenlere ve karşılaştıkları sorunlara yer verilmiştir. Araştırmanın sonucu olarak, yazar göçün önlenemez bir eylem olduğunu, göçün doğal düzen gereğince gerçekleştiğini anlamıştır. Bu konuyla ilgili ortak kanıya tamamıyla farklı bir çerçeveden bakmak gerektiği oldukça açıktır.
Özet (Çeviri)
Human migration is a boundless and complex phenomenon addressed in different ways over recent years. Throughout history until modern times, the reasons for migration have not changed. The major reasons for migration are categorized as“push”and“pull”factors. One of the best examples of the push factors is the African forced migration through slavery, which is one of the reasons why migration in Africa today is still very common. During the century when the Atlantic slave trade took place, 15 million people mostly from West Africa were enslaved and taken to the New World, in America and Europe. Today, centuries later, Africa is the continent with the highest number of migrants living aboard. Today, however, they are migrating by their own will. As Europe became overcrowded with migrants, opportunities for new arriving migrants dropped; migrants had to now choose a new destination, Turkey, specifically Istanbul. At first, Istanbul was to be a transfer destination for migrants planning to go to Europe, but with time, it became a home for many African migrants. The neighborhood with the highest concentration of Africans, Kumkapı, is proof of that. One research followed the lives of Africans in Istanbul and the social and economic problems they face. The dissertation is written in three chapters. The first chapter will provide a general view on the history of migration. The second chapter will be about Turkey's migration history and it being faced with new challenges as a migrant destination. The last chapter will present the main topic of the research, African migrants in Istanbul and the problems they face. As conclusion of the research, the author had an epiphany that migration is an unpreventable act; it has actually become a natural order of how life has come to be. It is clear that the general view on that aspect of life needs looking at from a completely different perspective.