Kiracıdan kaynaklanan sebeplerle konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmenin sona ermesi
Termination of rental contracts concerning residential and roofed places of business, due to the reasons caused by the tenant
- Tez No: 451628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türk Borçlar Kanunu'nun 352. maddesinde, konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracıdan kaynaklanan sebeplerle sözleşmenin sona ermesi düzenlenmektedir. 352. maddede kira sözleşmesinin kiracıdan kaynaklanan nedenlerle sona ermesi için üç neden öngörülmüştür. Bunlardan birincisi, kiracının kiraya verene yazılı olarak konut veya işyerini belirli bir tarihte boşaltmayı taahhüt etmiş olmasıdır. İkinci neden, kiracının kira bedelini zamanında ödememiş olması nedeniyle, bir kira yılı içinde kiracıya iki haklı ihtar gönderilmiş olmasıdır. Üçüncü neden ise, kiracının veya eşinin aynı ilçe veya belde belediye sınırları içinde konutu olmasıdır. Bu sona erme sebebi, kanunun düzenlenişi bakımından sadece konut kiraları için uygulanabilecektir. Çatılı işyeri kiralarının bu sebeple sona erdirilmesi mümkün değildir. Çalışmada, bu nedenlere dayalı olarak kira sözleşmesinin sona ermesinin doktrinde ve Yargıtay uygulamasında aranan şartları incelenmiştir. Bu konudaki farklı görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 352 of Turkish Code of Obligations, regulates termination of rental contracts concerning residential and roofed places of business, due to the reasons caused by the tenant. Article 352 sets forth three reasons for the termination of rental contract concerning residential and roofed places of business, due to the reasons caused by the tenant. The first is tenant's written undertaking that it will evacuate the residence or the place of business on a definite date. Second reason is sending two rightful warnings to tenant in one year of rent, because of tenant's failure to pay the rent in due time. Third reason is, tenant or its spouse's having his or her own residence within the boundaries of the same municipality of the district or the town. In accordance with law, this reason of termination may only be applicable to residential rents. It is not possible to terminate rental contracts of roofed places of business depending on this reason. In this study, regarding the theory and the practice of Supreme Court, necessary conditions of termination of rental contracts depending on these reasons are examined. Different opinions on this issue are included.