Yalçın Tura'nın keman sonatının yapısal ve teknik açıdan incelenmesi
The study of the structural and technical aspects of Yalçın Tura's violin sonata
- Tez No: 451626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜLDEN TEZTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Besteci Yalçın Tura, çağdaş çok sesli Türk müziğinin çok yönlülüğü ile öne çıkan, önemli bir temsilcisidir. Bu tezin amacı, bestecinin 1998 tarihli keman sonatının kapsamlı bir şekilde incelenmesi ve Tura'nın müziği üzerine ileride yapılabilecek araştırmalar için faydalı bir kaynak oluşturulmasıdır. Yapılan bu çalışmanın, anlamlı bir tarihsel ve müzikal çerçeve içinde yer alabilmesi bağlamında, Türkiye'de Cumhuriyet sonrası klasik Batı müziğinin gelişimi ve bu gelişimin yapı taşlarını oluşturan Türk Beşleri ele alınmıştır. Keman sonatı türünde ülkemiz bestecileri tarafından yazılmış eserler ayrıca belirtilmiştir. Tura'nın yaşamı ve besteci kimliği üzerinde kapsamlı bir araştırma yapılmış, eserleri ortaya konmuştur. Tezin sonraki bölümlerinde, sonat türü ele alınmış, bu türün tarihsel gelişimi ve bir form olarak yapısı irdelenmiştir. Bestecinin keman-piyano sonatının, yapısal ve müzikal ögeleri açısından detaylı olarak analizi yapılmış; eserin icrası ile ilgili teknik unsurlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yalçın Tura, who stands out by his versatility as a composer, is a crucial representative of contemporary polyphonic Turkish music. The aim of this thesis is to give a detailed examination of his violin sonata of 1998 and to constitute a useful resource for further study of Tura's music. The evolution of Western classical music in Turkey after the Republic and the Turkish Five, who form the building blocks for this evolution are discussed, in order to give a meaningful historical and musical framework for this study. The works of Turkish composers in the violin sonata genre are also listed. An extensive research was made on the life and the compositional identity of Tura and his complete works are presented. The following chapters of the thesis include the sonata form, with its historical development and structure as a musical form. The musical and structural components of the composer's violin-piano sonata are given in the analysis in detail and the technical aspects of performance are assessed.